Pražskému šéfovi dopravních přestupků hrozí stíhání za úplatkářství

Praha - Šéfovi odboru dopravních přestupků pražského magistrátu, kterého v úterý zatkla v jeho úřadě policie, hrozí obvinění z úplatkářství. Podle informací České televize se Zbyněk Bernat údajně pokoušel uplatit více než sto tisíci korunami dva policisty řešící dopravní nehodu, kde řidič těžce zranil chodkyni a z místa havárie ujel. Inspekce policie už navrhla oba policisty obvinit ze zneužití pravomoci veřejného činitele a z úplatkářství. Kromě policistů podala inspekce návrh na stíhání i dalších tří lidí. Mezi nimi zřejmě i Bernata. Případ převzalo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1, které nyní zvažuje návrh na uvalení vazby.

„K dnešnímu dni byla po ročním šetření ukončena akce Evita, při které se podařilo zadokumentovat předání finančního úplatku policistům prostřednictvím civilních osob,“ uvedla mluvčí inspekce Martina Lídlová. Podle mluvčího ministerstva vnitra Martina Řepky byli zadrženi dva policisté z Krajského ředitelství hlavního města Prahy a dvě civilní osoby. Podle informací ČT měl Bernat loni na jaře zkontaktovat své známé u policie, se kterými dříve pracoval, a údajně se je jako civilní osoba pokusit uplatit.

Bernata v úterý zadržela policie přímo na pražském magistrátu. Na příští radě města se tak bude zřejmě projednávat návrh na jeho odvolání z funkce. Do doby uzavření celé záležitosti má podle mluvčího magistrátu Jiřího Wolfa dovolenou a řízením odboru byl pověřen vedoucí oddělení sekretariátu dopravních přestupků Oldřich Mařík. „Nedokážu si představit, že by pan Bernat, v pozici, v jaké se nachází, nadále vykonával funkci ředitele odboru,“ řekl ČT náměstek primátora Rudolf Blažek. Bernatovo odvolání požadují i radní.

Video Telefonát Martina Řepky
video

Telefonát Martina Řepky

Telefonát Martina Řepky

Z 13, 31.3.2010

Reportáž Luďka Jíry

Odbor dopravních přestupků navíc čelí podezření, že pod Bernatovým vedením zajišťoval vlivným lidem, aby se vyhnuli například ztrátě řidičského průkazu. Šlo údajně o systém „omluvenek“, jejichž pomocí se projednání přestupku odsouvalo tak dlouho, až byl promlčen. Bernat tehdy tyto zprávy popřel. Poté ale údajně sezval úředníky, aby zjistil, kdo informace vynesl. Opoziční zastupitelka Markéta Reedová (Věci veřejné) se proto podle svých slov rozhodla podat trestní oznámení, aby policie prověřila, zda v odboru nedochází ke zneužívání úřední pozice. Ministerstvo dopravy magistrát kontrolovalo na konci minulého roku, podle svého mluvčího Karla Hanzelky žádné pochybení nezjistilo.

Pražský magistrát
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24