Úředníci z Rychnova jsou opět u soudu, ÚS zpochybnil odposlechy

Rychnov nad Kněžnou - Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou dnes opět začal projednávat případ tří bývalých úředníků rychnovské radnice, kteří jsou podezřelí ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Jeden čelí i obžalobě z přijímání úplatku. Nové projednání případu nařídil letos v lednu Ústavní soud (ÚS), který zpochybnil použití odposlechů jako důkazu pro odsouzení úředníků. Soud dnes jednání odročil na 26. května, kdy se počítá i s výslechy obžalovaných. Do té doby si také mají obhájci prostudovat dnes předložené písemné vyjádření státního zástupce a podat k němu soudu své stanovisko.

Obžalobu dnes znovu podal okresní státní zástupce Tomáš Nouza. Odposlechy byly podle něj prováděny podle zákona a Ústavní soud se závazně nevyjádřil, zda jsou jako důkaz přípustné, či nikoliv. Okresní soud by se měl podle něj zabývat legitimitou odposlechů. Připustil ale, že pokud by soud odposlechy jako důkaz pominul, obžaloba by se ocitla v důkazní nouzi. Soudce Jiří Fuks zatím neví, zda uzná odposlechy jako důkaz: „Tuto právní rovinu budu hodnotit a vyvažovat jako na miskách vah.“

Policie odposlechy před pěti lety nasadila původně kvůli vyšetřování kauzy rozsáhlých podvodů v dovozu automobilů na Rychnovsku. Díky nim se ale ukázalo, že úředníci odboru dopravy v několika případech chybovali při jednání s pokutovanými řidiči. Podle názoru advokátů obžalovaných bylo získání důkazů odposlechy nezákonné a obžalovaní by měli být zproštěni viny. „Důkazy odposlechem označil Ústavní soud za nepřípustně opatřené. Obžaloba se dnes nemá o co opřít,“ uvedl advokát Jiří Slezák.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Před soudem stojí bývalý vedoucí odboru dopravy Jan Ledvina a jeho dva bývalí podřízení Petr Slezák a Marián Habány. Z podplácení je ještě obžalován Radek Lánský, kterého úředníci řešili za řízení v opilosti. Lánský údajně uplácel Ledvinu, který je obžalován i z přijímání úplatku. Obecné soudy je při jednáních v letech 2007 až 2008 potrestaly podmíněnými tresty vězení, pokutami a zákazy činnosti.

Zkorumpovaní úředníci rychnovské radnice při vyslechnutí verdiktu soudu.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24