Lékárníci zřejmě přijdou vinou SÚKLu o peníze, požadují náhradu

Praha - Lékárníci podle prezidenta České lékárnické komory Stanislava Havlíčka zřejmě utrpí vinou Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) finanční škody, které se mohou v celé republice vyšplhat k několika milionům korun. SÚKL vydal k dnešku seznam cen a úhrad léků z pojištění, v němž chybí dvě skupiny léků na tlak. Lékárny tak vydávaly léky za nižší cenu, než dostanou proplacenou od pojišťoven. Státní ústav chybu přiznal a pracuje na vydání mimořádné aktualizace seznamu, lékárníci ale budou chtít ušlé peníze zpět od ministerstva zdravotnictví. 

„Došlo k výraznému pochybení ze strany SÚKLu, který do seznamu nezahrnul dvě velké skupiny léků na tlak - sartany a blokátory kalciového kanálu. Snížení úhrady se uvádí až o 60 procent. Rozdíl mezi cenou a úhradou by měl doplatit pacient,“ řekl Havlíček. Lékárny ale nemohou účtovat pacientům víc, protože neznají nové úhrady. Komora proto dnes vydala doporučení členům, aby do doby, než bude seznam doplněn, tyto léky pacientům nevydávali. Podle vedoucího sekce cenové a úhradové regulace Jindřicha Kotrby ale bude chyba do zítřka odstraněna: „Dopad tak bude minimální.“ 

SÚKL: Šlo o chybu lidského faktoru

„Jednalo se chybu lidského faktoru a situace se bude řešit dle interních směrnic SÚKLu,“ uvedla mluvčí SÚKLu Veronika Petláková. SÚKL ale podle Havlíčka pravděpodobně zveřejní opravnou verzi seznamu se zpětnou platností. To pro lékárníky znamená, že všechna léčiva, která vydali dnes a vydají je ještě do doby doplnění seznamu, dostávají pacienti za původní doplatek nebo i bez doplatku. Pojišťovny pak ale proplatí lékárnám účty jen do výše, kterou jim stanoví opravený seznam.

Havlíček proto uvedl, že požádá ministryni, aby rozhodnutí o vynechaných přípravcích nebylo uplatňováno zpětně. Tím by se vyloučily i možné škody. Pokud se tak nestane a lékárnám nastanou škody, měly by na výzvu komory uplatnit žádost na náhradu škody na ministerstvu.

Stanislav Havlíček
Stanislav Havlíček