ODS se možná zbaví Langera i Jančíka, nebudou kandidovat

Praha - Občanští demokraté chtějí podle informací dnešních Lidových novin i Mladé fronty dál škrtat na kadidátkách pro sněmovní volby. Z té olomoucké by měl odejít Ivan Langer, jako místopředseda ODS v hlavním městě by měl skončit také kontroverzní starosta Prahy 5 Milan Jančík. Takový názor zazněl už ve včerejším Hyde Parku z úst místopředsedy ODS Alexandra Vondry. Podle volebního lídra ODS Petra Nečase už ale není 56 dní před volbami prostor ani čas na změny. Ty podle něj navíc mohou být dělány pouze na základě návrhu příslušných regionů. Nikoliv zásahy shora. Pokud ale nějaký kraj změnu navrhne, je připraven ji akceptovat.

„Na spekulace o personálních změnách není již 56 dní před volbami prostor ani čas. Jakékoliv případné změny na kandidátkách mohou být dělány pouze na základě návrhu příslušných regionů. Nikoliv zásahy shora,“ reagoval dnes na spekulace Nečas. ODS se nyní podle něj musí zaměřit především na kampaň, oslovování voličů a představení programu: „Můj zájem je dovést občanské demokraty k vítězným volbám… Zabývat se neustále našimi vnitřními problémy a překrývat jimi naši volební kampaň znamená naše oslabování, a to jako lídr nepřipustím.“

Podle spekulací by měl 12. dubna skončit nejen Mirek Topolánek, ale i bývalý ministr vnitra Ivan Langer. Jeho vyškrtnutí z olomoucké kandidátky má navrhnout právě odcházející předseda Topolánek. Hlasy, které by Langera potopily, prý jsou, ozývají se mj. od některých moravských členů výkonné rady. Předseda regionálního sdružení ODS v Olomouckém kraji Ivan Kosatík ale dnes uvedl, že změny na kandidátní listině jeho organizace nechystá. Langerovým kritikům nejvíce vadí údajné Langerovy kontakty na zavražděného podnikatele Františka Mrázka. Langer prý o vyškrtnutí nic neví.

Video Brífink Petra Nečase
video

Brífink Petra Nečase

Brífink Petra Nečase

TK, 2.4.2010

Reportáž Ogly Málkové a Lukáše Dolanského

Na regionálním sněmu 15. dubna by se zároveň v pražské organizaci měl najít dostatek hlasů pro odvolání Milana Jančíka z postu místopředsedy ODS v Praze. Podle senátora Alexandra Vondry by to pomohlo očistě ODS. Senátor tak v pořadu Hyde Park reagoval na otázku, zda vedení mají opustit i další vlivní členové. Podle něj k politice patří schopnost jít do rizika a ODS udělala dva měsíce před volbami velký krok. „Odchod pana Jančíka by byl dobrý ještě teď před volbami,“ prohlásil Vondra. Pražský primátor a lídr pražské kandidátky Pavel Bém, pod kterým se údajně také hýbe křeslo, žádná další zemětřesení neočekává: „Spíš si myslím, že jsou výrazem snahy těch, kteří nejsou spokojeni s posledním vývojem uvnitř ODS, tak být prostě slyšet, vidět, možná i někomu uškodit nebo někoho potrápit.“

Nečas: Nepředpokládám, že se změny objeví, vyloučit to ale nelze

Tzv. komplexní řešení se údajně dohodlo na středeční večerní schůzce, kde kromě Mirka Topolánka nechyběl ani 1. místopředseda ODS David Vodrážka nebo Marek Dalík. O celém plánu ale prý ví také Petr Nečas. Nikdo ovšem nechce dohodnutý postup potvrdit. Nečas dnes na dotaz ČT uvedl, že má ke změnám na kandidátkách pouze dílčí informace: „Nepředpokládám, že některý region něco takového navrhe, nicméně vyloučit to nelze,“ dodal.

Topolánek podle Lidových novin v rámci dohod ale musel akceptovat setrvání pražského primátora Pavla Béma na dvojce pražské kandidátky za Davidem Vodrážkou.