Úřad dnes odhalí, zda se podvádělo při zakázce pro ČSÚ

Praha - Antimonopolní úřad dnes rozhodne, zda se podvádělo při nákupu počítačů pro Český statistický úřad. Půlmiliardový tendr na počítačový systém totiž Antimonopolní úřad kontroloval. Případem se zabývá i policie, která prošetřuje podezření, že byla zakázka ušita na míru vítězné firmě, tedy společnosti Hewlett-Packard. V kauze jde o půlmiliardovou zakázku na informační technologie pro sčítání lidu v roce 2011. ČSÚ i Hewlett-Packard pochybení odmítají.

Se závažnými indiciemi, které naznačují, že tendr není v pořádku, přišel týdeník Respekt. Podle něj například nebylo dodrženo zadání, koordinátor zakázky měl málo zkušeností a ve výběrové komisi bylo málo odborníků. „Je tam například paní, která se zabývá demografií, tudíž dost těžko dokážou posoudit takhle těžkou softwarovou zakázku,“ podotkl redaktor Respektu Ondřej Kudrna.

ČSÚ trvá na tom, že v zakázce nepochybil

Video Reportáž Jitky Szászové
video

Reportáž Jitky Szászové

Úřad ale trvá na tom, že interní audit zakázky neprokázal žádné pochybení. Podle místopředsedy ČSÚ Stanislava Drápala jsou to lidé, kteří působí v oblasti akademické obce. „Najít člověka, který je špičkovým odborníkem, není ve firmě najatý a nebyl tam v poslední době je poněkud problematické,“ dodal.

ČSÚ tak o přezkoumání celé zakázky požádal právě Antimonopolní úřad. O tom, že tendr ovlivnila korupce mluví Vladimír Kovář ze softwarové firmy Unicern. Ta se o zakázku taky ucházela, ale nakonec neuspěla. Kovář například řekl, že dostal nabídku koupit si za dvacet milionů dva hlasy hodnotící komise.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24