Spadlé stromy zastavily vlaky na několika tratích

Praha - Noční sněžení zkomplikovalo dopolední provoz na železnici. Nejhorší byla situace ve východních Čechách, hlavně v okolí České Třebové, kde napadlo až 15 centimetrů sněhu. Na několika místech na koleje popadaly stromy. Nejvážnější bylo přerušení železniční dopravy na hlavní trati mezi Prahou a Ostravou v úseku mezi stanicemi Třebovice a Rudoltice na Orlickoústecku, kde vlaky musely stát přes tři hodiny, další byly odkloněny přes Brno. Provoz na všech tratích se podařilo během dopoledne obnovit, informoval o tom ředitel Krajského centra osobní dopravy ČD Michal Štěpán.

Provoz na hlavním tahu stál od čtvrté hodiny. Stromy zatížené mokrým sněhem poškodily trakční vedení u České Třebové. Dopravu se tam podařilo plně obnovit až po desáté hodině. „Byly sem napnuty všechny síly kolegů ze Správy železniční dopravní cesty na odstraňování závady,“ uvedl Michal Štěpán.

Železničáři museli odstranit padlé stromy také mezi Potštejnem a Liticemi na Rychnovsku na trati z Týniště nad Orlicí do Letohradu. Spadlý strom zastavil ráno také vlaky na trati Pardubice - Havlíčkův Brod v úseku mezi stanicemi Chotěboř a Ždírec nad Doubravou, kde se podařilo kolem půl deváté provoz obnovit.

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla

Noční a ranní vlaky kvůli uzavření koridoru z Prahy do Ostravy nabraly až čtyřhodinová zpoždění. „První rychlíky, jichž se to dotklo, byly odkloněny mezi Olomoucí a Českou Třebovou přes Brno,“ upozornil Michal Štěpán. Před polednem byl obnoven provoz na všech tratích a k večeru již byla zpoždění nulová nebo pouze malá.

Problémy měli dopoledne i silničáři a především řidiči. Například u Vendolí na Svitavsku havarovala hned dvě nákladní auta. Hasiči odstraňovali popadané stromy v celém regionu.