Přípravy na summit USA – Rusko v plném proudu, v Praze jsou již ruští experti

Praha - Do Prahy dorazil ruský tým expertů, který má zajišťovat bezpečnost během setkání ruského prezidenta Dmitrije Medveděva s jeho americkým protějškem Barackem Obamou. Prezidenti v Praze 8. dubna podepíší novou smlouvu o jaderném odzbrojení. Kvůli návštěvě obou státníků je česká policie v pohotovosti. Obama se v Česku sejde i s hlavami jedenácti států střední a východní Evropy. Na podpis smlouvy o částečném jaderném odzbrojení se ale nepřipravuje jen Praha - americký prezident chce do Česka přivézt novou jadernou strategii Spojených států.

Návštěva státníků se dotkne i lidí, zejména v dopravě. S kanceláří českého prezidenta Rusové a Američané o víkendu doladí přílety, odlety, program slavnostního podpisového ceremoniálu a dalších pražských schůzek, které se čekají mezi 7. a 9. dubnem.

Za šest dní to vypukne  - stejně jako před rokem při návštěvě Baracka Obamy se centrum Prahy změní v jedno z nejstřeženějších míst světa. V pondělí přiletí z opačných směrů dvě obří letadla, která přivezou opancéřované limuzíny, ve kterých budou Dmitrij Medveděv a Barack Obama jezdit po Praze. Jejich trasy už si americké tajné služby stihly prohlédnout.

Video Praha se připravuje na podpis rusko-americké smlouvy
video

Praha se připravuje na podpis rusko-americké smlouvy

Praha se připravuje na podpis rusko-americké smlouvy

23

Reportáž Martina Jonáše

Podle informací ze Slovenska by měl do Prahy jako první přiletět Medveděv. V Bratislavě totiž bude ruský prezident jednat před Prahou a jeho odlet je plánován na středu kolem 18:30. Oficiálně to ruské velvyslanectví dosud nepotvrdilo stejně jako možný odlet z Prahy následující den. 

Obama by mohl přicestovat 8. dubna, kdy je zatím jediným oficiálně potvrzeným bodem podpis jaderné smlouvy, pravděpodobně na Pražském hradě. Poté týž nebo následující den by se mohly konat bilaterální schůzky s prezidentem Václavem Klausem a premiérem Janem Fischerem. Dvoustranná jednání s českými politiky by v případě Medveděva mohla být ve čtvrtek 8. dubna, kdy by ruský prezident pravděpodobně také odcestoval. 

Obamův program v Praze by se mohl protáhnout až do 9. dubna. Den předtím americký prezident asi povečeří ještě s hlavami středoevropských a východoevropských zemí, polská agentura PAP hovoří v té souvislosti o setkání s „takzvanou novou Evropou“. 

Neoficiální evropsko-americká schůzka bude zřejmě v bubenečské rezidenci velvyslance USA, Obama na ní patrně bude chtít ujistit státníky o tom, že nová odzbrojovací smlouva s Ruskem nic nemění na přízni a vztazích mezi USA a zeměmi, jejichž politici budou na večeři zastoupeni. 

Obavy týkající se změn přístupu USA se objevily mimo jiné poté, co nová Obamova administrativa zrušila původní plány vytvořit v ČR a Polsku protiraketový štít. Američané plánují jiný systém a minulý rok začali hovořit se zástupci Česka o tom, jak by se do něj česká armáda mohla zapojit. 

Praha se během pobytu Obamy a Medveděva stane přísně střeženým místem, s omezeními musí počítat Pražané i turisté.