Hroby Rudoarmějců se opravdu nacházejí v Brně - Králově Poli

Brno -  Dva nezávislé geofyzikální posudky, které si objednal brněnský magistrát, potvrdily, že se pod památníkem skutečně nachází hromadný hrob vojáků. To zpochybňovali někteří odpůrci současné podoby památníku. Magistrát tak nepočítá s tím, že by na pietním místě dělal nějaké zásadní změny, krom odstranění srpu a kladiva. Oba posudky, do nichž Česká televize měla možnost nahlédnout, dostal dnes na stůl primátorův náměstek Martin Ander.

Památník se srpem a kladivem měl připomínat oběti z řad sovětských vojáků  na konci 2. světové války. Jenže pro někoho jsou to symboly Rudé armády, pro jiného upomínka komunistického režimu. Z pietního místa se tak stalo místo demonstrací, hádek a vandalismu. 

Kvůli hádkám o srp a kladivo se ale zapomnělo na to, že se stále jedná o pietní místo, kde je podle historiků pohřbeno nejméně 300 lidí. Ti nejradikálnější dokonce hlasitě pochybovali, jestli jsou v místě vojáci skutečně pochovaní. Bývalý místostarosta Králova Pole René Pelán (ODS) si na to nechal dokonce udělat posudek. „Šlo se s nějakou radarovou technikou a opravdu se zjistilo, že v tom prostoru, kam všichni chodí, není vůbec nic,“ tvrdil Pelán.

Reportáž Evy Lípové (zdroj: ČT24)

Studie potvrdily nález hrobů pod památníkem

Pokud by se skutečně potvrdilo, že památník je prázdný nebo jsou hroby na jiném místě, znamenalo by to zásadní změny a tím i spory města s ruským konzulátem. Magistrát si ale oddechl, dvě studie, do nichž nahlédla i Česká televize, potvrzují, že hromadné hroby jsou pod památníkem. Stěhování tedy nehrozí. Srp a kladivo se na pomník dostaly během jeho rekonstrukce v roce 2007. Na žádost ruského konzulátu je tam nechal umístit brněnský magistrát. Ten je teď chce nechat zase raději obrousit a místo nich nechá vytesat jména padlých. 

Královopolský pomník je jeden z nejznámějších v Brně. Před listopadem 1989 tam hromadně chodily školy vzdát hold osvoboditelům z druhé světové války. O pomníku se víc mluví několik posledních let, diskusi odstartoval právě tehdejší místostarosta Brna - Králova Pole René Pelán (ODS), který nechal srp a kladivo odstranit. Městští radní později rozhodli o navrácení symbolů, což vyvolalo nevoli části Brňanů. Proti se v podpisové výzvě postavilo asi 1 500 lidí, studenti proti instalaci srpu a kladiva pořádali u pomníku happeningy.