Hroby Rudoarmějců se opravdu nacházejí v Brně - Králově Poli

Brno -  Dva nezávislé geofyzikální posudky, které si objednal brněnský magistrát, potvrdily, že se pod památníkem skutečně nachází hromadný hrob vojáků. To zpochybňovali někteří odpůrci současné podoby památníku. Magistrát tak nepočítá s tím, že by na pietním místě dělal nějaké zásadní změny, krom odstranění srpu a kladiva. Oba posudky, do nichž Česká televize měla možnost nahlédnout, dostal dnes na stůl primátorův náměstek Martin Ander.

Památník se srpem a kladivem měl připomínat oběti z řad sovětských vojáků  na konci 2. světové války. Jenže pro někoho jsou to symboly Rudé armády, pro jiného upomínka komunistického režimu. Z pietního místa se tak stalo místo demonstrací, hádek a vandalismu. 

Kvůli hádkám o srp a kladivo se ale zapomnělo na to, že se stále jedná o pietní místo, kde je podle historiků pohřbeno nejméně 300 lidí. Ti nejradikálnější dokonce hlasitě pochybovali, jestli jsou v místě vojáci skutečně pochovaní. Bývalý místostarosta Králova Pole René Pelán (ODS) si na to nechal dokonce udělat posudek. „Šlo se s nějakou radarovou technikou a opravdu se zjistilo, že v tom prostoru, kam všichni chodí, není vůbec nic,“ tvrdil Pelán.

Video Reportáž Evy Lípové
video

Reportáž Evy Lípové

Studie potvrdily nález hrobů pod památníkem

Pokud by se skutečně potvrdilo, že památník je prázdný nebo jsou hroby na jiném místě, znamenalo by to zásadní změny a tím i spory města s ruským konzulátem. Magistrát si ale oddechl, dvě studie, do nichž nahlédla i Česká televize, potvrzují, že hromadné hroby jsou pod památníkem. Stěhování tedy nehrozí. Srp a kladivo se na pomník dostaly během jeho rekonstrukce v roce 2007. Na žádost ruského konzulátu je tam nechal umístit brněnský magistrát. Ten je teď chce nechat zase raději obrousit a místo nich nechá vytesat jména padlých. 

Královopolský pomník je jeden z nejznámějších v Brně. Před listopadem 1989 tam hromadně chodily školy vzdát hold osvoboditelům z druhé světové války. O pomníku se víc mluví několik posledních let, diskusi odstartoval právě tehdejší místostarosta Brna - Králova Pole René Pelán (ODS), který nechal srp a kladivo odstranit. Městští radní později rozhodli o navrácení symbolů, což vyvolalo nevoli části Brňanů. Proti se v podpisové výzvě postavilo asi 1 500 lidí, studenti proti instalaci srpu a kladiva pořádali u pomníku happeningy.