Vědeckou radu ÚSTR opustili kvůli jmenování Pernese další členové

Praha - Ústav pro studium totalitních režimů dozná další změn, protože v souvislosti se jmenováním historika Jiřího Pernese ředitelem se vzdali členství v jeho vědecké radě už nejméně tři lidé. K již dříve oznámeným Jiřímu Grušovi a Eduardu Stehlíkovi teď přibyl proděkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jan Kuklík. Podle zatím nepotvrzených informací z ní odešel šéf knihovny Libri prohibiti, disident a signatář Charty 77 Jiří Gruntorád. Kuklík informaci o svém odchodu z rady potvrdil, vyjádření Gruntoráda není zatím oficiálně potvrzeno.

Důvodem odchodu Jana Kuklíka je prý jak průběh konkurzu a jmenování nového ředitele, tak i fakt, že vědecká rada je poradním orgánem ředitele a on byl do funkce jmenován bývalým ředitelem Pavlem Žáčkem. Pernes ve výběrovém řízení porazil Žáčka, jenž ústav vedl dva roky. Pernesovo jmenování provázely pochyby potom, co se ukázalo, že za socialismu studoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu a v životopisu to neuvedl.

Někteří zaměstnanci ústavu a osobnosti také poukazovali na nedostatky ve výběrovém řízení na ředitele. Iniciativa části zaměstnanců rovněž tvrdí, že Pernesova kniha Až na dno zrady: Emanuel Moravec by mohla být plagiát. Rada ústavu ovšem své rozhodnutí o Pernesovi dvakrát potvrdila. Jmenovací dekret však odmítla podepsat předsedkyně rady Naděžda Kavalírová. Podepsala ho nakonec pověřená členka rady Petruška Šustrová.

Po nástupu Pernese se dostavily personální změny

Ve čtvrtek, v den svého nástupu do funkce, Pernes odvolal vedení ústavu. Skončil Miroslav Lehký na pozici prvního náměstka a vystřídal ho historik Jaromír Kalus. Odvolán byl též šéf kanceláře ředitele Patrik Košický, na jehož místo nastoupila Iva Vojtková. Odvoláni byli také náměstek René Schreier a ředitel odboru ekonomiky a provozu Marcel Uchytil. Na tyto pozice bude vypsáno výběrové řízení.

Pernes argumentuje tím, že nově jmenovaní pracovníci mají vyšší kvalifikaci a zkušenosti než tým, který si přivedl jeho předchůdce Žáček. Příští týden chce nový šéf navíc vypsat soutěž na firmu, která v ústavu provede personální audit. Situací v ÚSTR se zřejmě bude zabývat na své dubnové schůzi Senát.

Spisovatel a bývalý velvyslanec Gruša už dříve v rozhovoru pro server iDnes.cz řekl, že za dosazením Pernese do funkce stojí politické tlaky. „Pan Pernes představuje byrokratickou strukturu, která je politicky ovlivnitelná. To není výtka vůči němu, ale obava,“ uvedl. Podle některých zdrojů by se příští týden mohli kvůli situaci v ÚSTR znovu sejít členové rady ústavu.

Ústav pro studium totalitních režimů
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24