V pražské Libuši hrozí vznik české domobrany

Praha – V pražské městské části Libuš se podle místního starosty Petra Mráze zhoršuje soužití české a vietnamské komunity. Na místě, známém také jako Malá Hanoi, totiž údajně roste kriminalita. V souvislosti s tržnicí Sapa se tam prý zdržují tisíce Vietnamců. Situace se tak stává neúnosnou a v městské části hrozí vznik české domobrany. Na tento fakt varoval starosta v dopise, který koncem března zaslal ministerstvu vnitra. Policie tam ale žádný nárůst kriminality neregistruje.

Krize připravila mnoho Vietnamců v České republice o práci, a tak se podle předsedkyně výboru pro multikulturní soužití místního zastupitelstva Pavly Jedličkové stala jejich útočištěm Sapa. Podle ní má Sapa vlastní, vnitřní systém pravidel. „Jedná se o srdce a mozek vietnamské komunity v České republice,“ řekla. Ta je údajně po Francii a Německu největší v Evropě.

Policie však ale podle policejní mluvčí Evy Kropáčové nezaznamenala žádný velký nárůst trestné činnosti v Sapě a blízkém okolí. Podle místního oddělení prý lidé žádný zvýšený počet trestných činů nehlásí. Jedličková s tím ale nesouhlasí. „Místní oddělení policie se vyjádřilo zcela přesně: Lidé to nehlásí. A jedna věc jsou oficiální policejní statistiky a druhá věc jsou skutečné případy,“ reagovala.

Tran Quang Hung, provozní ředitel Saparie a.s.

„Nezaměstnanost se Sapy vůbec netýká. Všichni jsou tu obchodníci a podnikají sami. Ani žádná kriminalita nestoupá.“

Starosta se obává vzniku domobrany   

Starosta Mráz ale v dopise tvrdí, že už nyní si bytový dům v ulici Na Domovině 1 musejí místní lidé hlídat sami, protože do něj chodí Vietnamci, kteří tam nebydlí. Užívají tam prý halucinogenní látky a společné prostory domu používají jako záchod. „Pokud nedojde k razantnímu zásahu orgánů státu, v jejichž kompetenci je výše uvedené problémy řešit, může dojít až k založení skutečné domobrany, kdy občané takzvaně vezmou vše do vlastních rukou. A to je, dle našeho názoru, to úplně nejhorší, co by se mohlo stát,“ stojí v dopise.

V městské části žilo k 31. prosinci 2009 podle webových stránek Českého statistického úřadu (ČSÚ) 10 020 obyvatel. Podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky cizinců s povoleným pobytem bylo 2 146, což oproti předchozímu roku představuje úbytek skoro o 550 lidí. Většinu oficiálně registrovaných cizinců prý ale představují Ukrajinci. „Reálný počet (Vietnamců) se může pohybovat kolem 3 000 osob, minimálně,“ řekla Jedličková s tím, že oficiální statistiky o stavu věcí příliš nevypovídají.

Městské části vadí, že magistrát nemá žádnou integrační politiku      

„Zatímco od odboru pro azylovou a migrační politiku ministerstva vnitra a policie jsme se určité pomoci dočkali, ze strany magistrátu postrádám jakoukoli podporu a snahu problémy konkrétně řešit,“ řekla Jedličková. Podle ní bezpečnostní výbor zastupitelstva po požáru v Sapě v listopadu 2008 zřídil koordinační skupinu, která se sešla třikrát, poprvé půl roku po svém ustavení. „Vždy se tam říkalo hodně o tom, co je třeba udělat, a vyšumělo to do ztracena,“ dodala.

Pavla Jedličková

„To, co tu vzniklo, je prostě ghetto. Je to záležitost bezpečnosti celé České republiky.“

„Jak je možné, že český stát dopustil na svém území vznik tak obrovského a soběstačného vietnamského městečka zvaného Malá Hanoi? Navíc na území tak malé městské části, která samozřejmě na tak obrovský pohyb cizinecké komunity není připravena, a tak obrovská koncentrace cizinecké komunity ze země naprosto kulturně odlišné logicky vyvolává řadu pnutí a nepřátelských projevů?“ stojí v dopise, který údajně Jedličková zaslala primátorovi Pavlu Bémovi.

Městská část se podle Jedličkové dlouhodobě snaží o integrační aktivity, a to i ve spolupráci se samotnou Sapou. „Přesto mám problém našim občanům - po osobních zkušenostech, které s Vietnamci mají - vysvětlit potřebnost a užitečnost integrace,“ uvedla Jedličková.