Letadla by mohla létat převážně na biopalivo do deseti let

Amsterodam - Komerční letadla by mohla do deseti let létat na pohonné hmoty vyrobené z velké části z rostlin nebo dokonce potravinového odpadu. Shodují se na tom letečtí odborníci oslovení agenturou AP. Aerolinky k přesunu na biopaliva podle nich přivedou nestabilní ceny ropy a částečně i nové povinnosti vyplývající z dohod o boji proti změnám klimatu.

Vývoj biopaliva pro aerolinky je stále ještě v experimentální fázi. Odhad předpokládaného přesunu aerolinek k biopalivům však již přiživuje obavy ekologů, že zájem o biopalivo od aerolinek by mohl urychlit ničení tropických pralesů a snížit plochu orné půdy využívané k pěstování plodin určených pro výživu na úkor rostlin pěstovaných pro biopalivo. Odborníci ale uklidňují, že aerolinky se soustředí hlavně na biopalivo, které způsobí minimální ničení životního prostředí.

Letecké společnosti už biopalivo testují

Omezení emisí skleníkových plynů z letecké a lodní dopravy zatím patří k nevyřešeným problémům při vyjednávání globální dohody o změnách klimatu. Letecký průmysl se podle odhadů podílí na globálních emisích oxidu uhličitého, který je podle některých vědců zodpovědný za globální oteplování, zhruba dvěma až čtyřmi procenty a až do ekonomické recese bylo letectví nejrychleji rostoucím znečišťovatelem. Evropská unie již koncem roku 2008 rozhodla, že letecké společnosti létající přes území EU se od roku 2012 zapojí do systému obchodování s emisními povolenkami.


Od roku 2008 uskutečnily různé aerolinky celkem pět testovacích letů, u kterých bylo do jednoho z motorů z poloviny natankováno biopalivo. Použito bylo biopalivo vyrobené ze směsi dávivce a řas či lničky, kterou zemědělci v severní Evropě a Americe používají jako plodinu k omlazení zemědělské půdy.

Biopalivo z odpadků či rostlin

British Airways nedávno oznámily, že chtějí kupovat biopalivo vyrobené z odpadků. Emirát Abú Zabí pak plánuje vyrábět palivo ze slanomilných rostlin, které se mohou pěstovat na farmách spolu s rybami nebo krevetami. Využití biopaliva pro komerční lety by mohla ještě do konce letošního roku schválit ASTM International, což je jedna z největších nezávislých organizací pro rozvoj norem v USA i ve světě.


Nizozemská letecká společnost KLM, která je součástí aerolinek Air France-KLM, již dříve uvedla, že by chtěla pro komerční lety využívat biopalivo už v roce 2011. Loni v listopadu KLM uskutečnily let nad Nizozemskem v délce jeden a půl hodiny, kdy do jednoho ze čtyř motorů letadla Boeing 747 byl natankován z poloviny kerosin a z poloviny biopalivo. Ve zbývajících třech motorech byl kerosin.

Letadlo
Letadlo
Více fotek
  • Letadlo autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1417/141609.jpg
  • Letadlo autor: ČT24, zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/90/8960.jpg