Zima přišla Ředitelství silnic a dálnic na rekordních 1,5 miliardy

Praha – Letošní tuhá zima vyšla Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) draho, jak samo uvádí na svých webových stránkách. Zima ho stála rekordních 1,5 miliardy korun. O rok dříve přitom činily náklady na zimní údržbu 1,2 miliardy korun. Ředitelství přitom platí údržbu pouze na dálnicích a silnicích první třídy. Přesnější informace budou známy v průběhu dubna. Zatím víme, že sypače najely 2,4 milionu kilometrů a spotřebovaly více než 140 tisíc tun soli.

Generální ředitel ŘSD Alfred Brunclík

0„Momentálně máme k dispozici již pouze 2,9 miliardy na veškeré opravy včetně oprav škod po zimě. Mimo to je samozřejmě potřeba pokrýt opravy mostů a další dlouhodobé rekonstrukce. Dá se říci, že optimálně bychom na veškeré opravy potřebovali asi devět miliard korun každý rok.“

Letos organizaci na opravy a údržbu chybějí čtyři miliardy korun. Podobná čísla uváděl i ministr dopravy Gustav Slamečka. Na jeho žádost proto vláda mimořádně uvolnila na opravy škod po zimě pro ŘSD zhruba miliardu korun.

Všechny opravy však tato částka nepokryje. Ředitelství se soustředí pouze na odstranění největších škod. Pokud se však ani ty neopraví a další zima bude opět špatná, stát si příští rok výrazně připlatí, varoval náměstek ředitele fondu dopravy Tomáš Čoček.

V České republice se v zimě celkem udržuje přes 52 tisíc kilometrů dálnic a silnic, což je zhruba 96 procent sítě. Dálnice, rychlostní silnice a silnice první třídy jsou ve správě ŘSD, odpovědnost za silnice nižších tříd nesou kraje. Těm vláda mimořádně poslala na jarní nápravu škod 750 milionů korun.