EK pozastavila posuzování stavby D8, její otevření se odkládá

Brusel – Stavba dálnice D8 stojí – nejenom v Českém středohoří, ale i v Bruselu. Evropská komise se totiž rozhodla po stížnostech ekologických aktivistů pozastavit posuzování projektu na dostavbu autostrády, která má spojit Prahu s Ústím nad Labem a Drážďany. Posuzování se proto zdrží o čtyři měsíce, termín otevření chybějícího úseku se může posunout až o dva roky na prosinec 2012.

Obce ležící u silnice I/8 dusí výfukové plyny a domy se rozpadají kvůli dunění kamionů. Silnici I/30 mezi Lovosicemi a Ústím nad Labem se zase přezdívá silnice smrti kvůli častým nehodám. Provoz z obou měla již před čtyřmi lety odvést dálnice D8, která ale nakonec nebyla mezi Lovosicemi a Ústím vůbec dokončena. Důvodem byly spory o trasu tohoto úseku, které dodnes nejsou vyřešeny. Zbylý úsek dálnice přitom měl být hotov nejprve v roce 2008, potom se termín posunul na letošní prosinec.

Většina politiků, kteří o trase rozhodují, tvrdí, že posuny termínu jsou vinou ekologických aktivistů, kteří nechtějí, aby dálnice procházela napříč Českým středohořím. Odpůrci schválené trasy dálnice ale namítají, že pouze chtějí, aby vše probíhalo podle zákona. Nyní jejich námitky zaujaly i Evropskou komisi. Ta dokonce může nakonec zamítnout slíbený osmimiliardový příspěvek na stavbu.

Video Reportáž Jana Stuchlíka
video

Reportáž Jana Stuchlíka

Po pozastavení posuzování projektu jsou si aktivisté již téměř jisti, že komisaři státem zvolenou trasu nepodpoří. „Nezákonně stavěné dálnice prostě Evroská komise prostě finnacovat nechce,“ uvedl Miroslav Patrik z organizace Děti Země.

Ŕeditelství silnic a dálnic je ovšem přesvědčeno, že Evropská komise dálnici nakonec podpoří. Úřad je totiž přesvědčen, že D8 ve středohoří přírodě nijak vážně neublížuje. „Jsme přesvědčení že jsme postupovali podle platné české legislativy,“ sdělila mluvčí ŘSD Martina Vápeníková. Silničáři navíc poukazují na to, že prodlužování prací ve středohoří poškodí přírodu více než jejich rychlý průběh.

V případě, že evropské peníze na dostavbu D8 nebudou, musí je stát najít ve svém rozpočtu. To ale může čekání na dálnici v Českém středohoří prodloužit o další roky. Do procesu se proto chce vložit Ústecký kraj, pro který je dálnice D8 velmi důležitá. „Budeme intervenovat přes evropské poslance aby bylo dostaveno za evropské peníze,“ řekla hejtmanka Jana Vaňhová.