Nejvyšší soud potvrdil lékaři podmínku za smrt školáka na horách

Brno - Nejvyšší soud odmítl dovolání lékaře Vlastimila Havlíčka, a potvrdil mu tak podmíněný trest za to, že zanedbal péči o školáka na lyžařském výcviku. Třináctiletý chlapec krátce po návratu z kurzu zemřel. Brněnské soudy Havlíčkovi uložily dvouletý trest vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky. Nejvyšší soud v rozhodnutí žádnou chybu nenašel a dovolání odmítl. Lékař tak má ještě možnost podat stížnost k Ústavnímu soudu. Musel by však prokázat, že byla poškozena jeho ústavní práva.

Rozsudek nad Havlíčkem je již od loňského září pravomocný. K obsahu dovolání ani důvodům odmítnutí se Nejvyšší soud nevyjádřil, protože ještě nemá potvrzení o doručení účastníkům řízení. Havlíček podle rozsudku soudu chyboval jako lékařský dozor lyžařského kurzu v lednu 2003. Chlapec onemocněl na horské chatě v Krkonoších. Po návratu do Brna zemřel. Smrt způsobilo selhání orgánů zapříčiněné rozsáhlým zánětem v hrtanu a průdušnici.

Lékař od počátku uváděl, že péči nezanedbal. „Nadále tvrdíme, že není prokázána příčinná souvislost mezi smrtí chlapce a postupem lékaře,“ uvedl před časem Havlíčkův obhájce Lukáš Prudil. Podle Havlíčka hocha postihlo virové onemocnění, které si nevyžadovalo převoz na pohotovost s případnou následnou hospitalizací.

Naopak obžaloba a právní zástupce chlapcovy rodiny se domnívali, že pochybení lékaře je nepopiratelné. Hoch měl dva dny před návratem z kurzu vážné zdravotní obtíže. Trápila jej teplota, průjmy, trpěl nechutenstvím a byl pobledlý. Student ani nebyl schopen si sám zabalit věci na cestu domů. Do autobusu jej museli přepravit sněžným skútrem.

Lékaře Vlastimila Havlíčka osvobodil brněnský krajský soud z podmínky a zákazu činnosti za to, že mu v lednu 2003 zemřel pacient, 14letý Patrik Wisz.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24