V Litvínově budou na dalších rizikových přechodech svítidla

Litvínov (Mostecko) - V Litvínově budou do konce dubna na vybraných zbylých šesti rizikových přechodech pro chodce svítidla s LED diodami. Opatření se týká celkem 12 přechodů, prvních šest u základních škol funguje od března. Radnice reaguje na několik nehod na přechodech v závěru loňského roku, při kterých se zranili chodci. Náklady na úpravy přechodů dosáhnou 500 000 korun, město peníze získalo od sponzora.

Vedení města se umístěním bezpečnostních prvků na přechody zabývá už delší dobu, v rozpočtu však i kvůli ekonomické krizi chybějí peníze. Svítidla jsou napájena solární energií, svým problikáváním upozorní řidiče při zhoršené viditelnosti na rizikový úsek silnice ze vzdálenosti jednoho kilometru.

„LED diody nyní umístíme na další problémové přechody, zejména v centru města, ale například i u supermarketu Billa na Osadě. V rámci běžné údržby po zimě najatá firma začala také obnovovat nátěr na bílých pruzích přechodů, postupně jich opraví 53,“ uvedl starosta Daniel Volák (ODS).

Pokud sežene další peníze, chce město pořídit i oranžové plastové sloupky s odrazkami, které také upozorní na přechod a navíc zamezí stání vozidel v jeho bezprostřední blízkosti.

Stížnosti veřejnosti i policistů na nedostatečně nasvícené přechody pro chodce vyslyšel i sousední Most. Postupně nechá vybudovat osvětlení u 33 rizikových přechodů na území města, měly by tak být bezpečnější. Náklady na pořízení a instalaci speciálních lamp u jednoho přechodu se podle náměstka primátora Luboše Pitína pohybují kolem 100 000 korun, celý projekt tak vyjde na zhruba 3,3 milionu korun.