Protikorupční balíček se má podle ústavně právního výboru projednávat až po volbách

Praha - Sněmovní ústavně právní výbor doporučil poslancům, aby se už do voleb nezabývali vládním protikorupčním balíčkem. Výbor toto usnesení schválil na návrh ODS, sociální demokraté se ale stejně budou snažit balíček svého pražského lídra a ministra vnitra Martina Peciny do voleb schválit, návrh výboru totiž nemusí poslanci vzít na vědomí. Občanští demokraté trvají na tom, že jsou v balíčku chyby, které teď nelze odstranit.

Usnesení navrhl předseda výboru Marek Benda (ODS) a kromě členů z řad občanských demokratů pro něj hlasoval i komunista Josef Vondruška a nezařazený poslanec Miloš Melčák. Podle Martina Peciny ale byla debata ve výboru politická, nikoliv věcná. Navíc je rozložení sil ve sněmovně jiné než ve výboru. Poslanci ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a Strany zelených tak zřejmě budou mít dost hlasů, aby balíček schválili.

Podle Bendy není balíček připraven tak, aby jej bylo možné nyní schválit. „Nejsou připraveny pozměňovací návrhy. Ministerstvo vnitra nezareagovalo na debatu v odborném i neodborném tisku a na půdě sněmovny,“ domnívá se Benda. Protikorupční balíček mimo jiné nově upravuje institut korunního svědka a protikorupčního agenta. Rozšiřuje také výčet trestných činů, na které je možné nasadit odposlechy a mění také mlčenlivost v daňovém zákonu.

Občanští demokraté pokládají předlohu na propolicejní, protože rozšiřuje pravomoci policie. Nelíbí se jim navržená úprava protikorupčního agenta, ani korunního svědka. Například o beztrestnosti korunního svědka by podle předlohy rozhodoval státní zástupce na návrh policie. „Pokud připustíme smysluplnost institutů, musí být pod přísnou a jasnou kontrolou soudů, která chybí,“ podotkl Benda. Pecina připustil, že změna u korunního svědka by možná byla. „Nemám s tím problém, ač je to průlom do právního řádu,“ uvedl.

Protikorupční balíček by museli poslanci projednat ve druhém a třetí čtení na schůzi, která je naplánována na příští týden. Pecina uvedl, že se bude snažit o pevné zařazení předlohy na jednání. O protikorupčním balíčku už jednal i rozpočtový výbor, který žádné usnesení nepřijal, a také bezpečnostní výbor, který debatu o předloze přerušil.