Policie dopadla muže, který měl zapálit sklep s bezdomovci

Ostrava - Kriminalisté zadrželi pětačtyřicetiletého muže podezřelého z březnového zapálení sklepa v Ostravě-Porubě, v němž nocovali dva bezdomovci. Muži po útoku utrpěli popáleniny. Podle policie žhář zapálil sklep pravděpodobně kvůli osobním sporům s muži. Za obecné ohrožení mu hrozí až osm let vězení. Policie vyloučila, že by se v tomto případě jednalo o čin s extremistickým podtextem.

 

Podle policie se zadržený muž k útoku přiznal. Ve sklepě chtěl rovněž nocovat, což mezi muži vyvolalo spory. K zapálení sklepa ho pak vedla pouze osobní zášť k oběma popáleným mužům. Policii se podařilo zajistit i předmět, kterým muž zapálil sklep, zatím nespecifikovala jaký.

Podezřelý muž údajně založil požár 30. března kolem 22:45 před dveřmi sklepní místnosti ostravského domu. Oba bezdomovce probudil kouř, popálili se při útěku ze sklepa. Čtyřiačtyřicetiletý muž utrpěl popáleniny až třetího stupně na zhruba pěti procentech těla. O 13 let mladší bezdomovec měl lehce popálenou ruku a nadýchal se zplodin.

Kriminalisté v Moravskoslezském kraji vyšetřují v současné době další dva žhářské útoky, které se staly letos. V polovině března zaútočil neznámý žhář či žháři na domek v ostravské kolonii Bedřiška. V noci na sobotu někdo hodil zápalné láhve s minerálním olejem do domu v Opavě, který rovněž obývají Romové. Při incidentech se nikdo nezranil, takové štěstí ale loni v dubnu neměla rodina Sivákových z Vítkova, jejichž dcera Natálka se z následků vzpamatovává dodnes.