Pecina: Trestných činů bylo loni nejméně od roku 1992

Praha - Počet trestných činů v loni meziročně klesl o 3,2 procenta a byl nejnižší od roku 1992. Po jednání vlády, která dnes schválila strategii prevence kriminality do roku 2011, to oznámil ministr vnitra Martin Pecina. Důvodů poklesu kriminality podle ministra může být více, hlavním je zlepšení práce policie. Snížení se podle Peciny týkalo naprosté většiny trestných činů. Mírné zvýšení bylo pouze u mravnostních deliktů.

„Primární důvod je v tom, že policie je schopna lépe se koncentrovat, lépe se zaměřovat na drobné skutky, protože těch je samozřejmě v tom číselném vyjádření absolutní většina,“ uvedl Pecina.

Podle dříve zveřejněných čísel se v roce 2009 stalo zhruba 333 tisíc trestných činů, což je o téměř 11 tisíc méně než předloni. Objasněnost trestných činů velmi mírně vzrostla na 38,3 procenta. Klesl například počet vražd. Předloni jich statistiky evidovaly 202, loni 181. Policisté zaznamenali také pokles úvěrových podvodů či zpronevěr. Loni také bylo ukradeno méně motorových vozidel, loupilo se ale zcela stejně jako předloni - policisté řešili 4 515 loupeží. Počet mravnostních trestných činů se zvýšil o 50 na 1 730.

Vzrostl počet případů výtržnictví na sportovních a veřejných akcích

Policisté také v loňském roce zaznamenali nárůst extremismu. Evidují totiž více trestných činů, jako jsou podněcování k národnostní a rasové nenávisti či podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Vzrostl také počet případů výtržnictví na sportovních a veřejných akcích.

Nejméně objasněným typem trestné činnosti i nadále zůstávají majetkové trestné činy, mezi které patří například krádeže. Policisté jich loni objasnili 18 procent. Naopak úspěšní tradičně byli při řešení mravnostních a násilných trestných činů.

Výtržnosti na fotbalových tribunách
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24