Marihuana možná bude v Česku legální, tedy v lécích

Praha – Marihuana už možná v Česku nebude považována za pouhou drogu. V odborných kruzích, a třeba i na půdě sněmovny, se vede debata o tom, zda není marihuana i léčivou bylinou. Pěstovat konopí pro léčebné účely už by tak nemuselo být trestné a lidé s vážnými zdravotními problémy, kterým pomáhá, už by nemuseli být považováni za zločince. Rostliny by se pěstovaly pod státním dohledem a v podobě léčiv by mohly být k dostání v lékárnách.

Marihuana léčí. Pomoci by mohla mnoha lidem, kterým už jiné léky nepomáhají, mají bolesti, třesy, problémy se základní hygienou. Jde například o roztroušenou sklerózu, různé druhy rakoviny, Parkinsonův syndrom nebo postraumatické stavy.

Malé množství pomáhá zmírnit vážné choroby

Video Reportáž Roberta Maleckého
video

Reportáž Roberta Maleckého

Denní dávka konopí na špičku nože pomáhá i paní Růžičkové z malé vísky poblíž Vlachova Březí na Prachaticku. Trpí roztroušenou sklerózou. Ještě před několika měsíci se nemohla bez pomoci ani pohnout z křesla. Léky, které jí mohou nabídnout lékaři, už dávno nezabíraly. Teď paní Růžičkové z beznadějné situace pomáhá právě drť z konopí.

Pacientka Marie Růžičková:

„Neumí si nikdo, kdo to nezažil, představit tu strašnou ubohost toho člověka, jak ten človíček je najednou zpátky mrňavý, odevzdaný, beznadějný a nemá vizi na žádný slušný život.“

Lékaři lidem, co se týká konopí, pomoci nemohou. Někteří jim alespoň doporučí, aby si marihuanu obstarali sami. „Ti pacienti sami přicházejí s tím, že v těch pacientských komunitách si zjišťují informace mezi sebou, takže různými pokoutnými cestami se dostávají k těmto látkám,“ uvádí neuroložka Dana Horáková.

Adiktolog Tomáš Zábranský:

„I kdyby v tom byly ty orgány, tzn. ať už policie a nebo místní úřady, sebebenevolentnější, jednu věc udělat musí ze zákona. A to je zabavit to konopí. Takže oni jsou potom odkázáni buď na to se té léčby vzdát, což samozřejmě nechtějí, a nebo se sami stát součástí černého trhu.“

Lidé, kteří konopí užívají nebo si z něho vyrábějí nejrůznější masti, se ale vystavují riziku trestního stíhání. Asi nejznámějším takovým příkladem je příběh překladatelky Libuše Bryndové, která opakovaně stála před soudem za přípravu mastí na astma a artritidu. Nejdřív dostala podmínku, letos v únoru ji táborský soud obžaloby zprostil.

Lidé s podobným osudem by se už v budoucnu trestního stíhání ovšem bát nemuseli. „Bude potřebné, aby lidé, kteří potřebují tuto léčbu, měli možnost prostřednictvím lékáren získat na lékařský předpis konopí s přesně definovaným obsahem účinných látek,“ uvedl Ivan Langer, poslanec ODS. „Je to prostě zbytečná kriminalizace lidí, kteří si to nezaslouží,“ dodává adiktolog Tomáš Zábranský.

Změně v zákoně nebrání ani evropské právo

O tom, že by se v tomto ohledu mohlo změnit české právo, se mluvilo tento týden i na semináři v Poslanecké sněmovně. Experti došli k závěru, že jedinou překážkou je česká legislativa. „Naše domácí právní úprava, která spočívá především v zákoně o návykových látkách, je v tomhle směru poněkud přísnější, než nám nutně ukládají ty mezinárodní protidrogové úmluvy,“ uvedl k tomu Petr Zeman z Institutu pro kriminologii a sociální prevenci. Proti změně v zákoně nejsou ani policisté.

Martin Beneš, ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv:

„V České republice ke dnešnímu dni není registrován léčivý přípravek, který by obsahoval tetrahydrokanabinol. Není registrován ani ve většině zemí Evropské unie.“

Celou řadu konopných výrobků můžou již Češi naleznout v lékárnách. Většinou ale jde o kosmetiku, tedy šampóny, mýdla či krémy. Vysloveně léčebné látky, schválené Státním ústavem pro kontrolu léčiv, na českém trhu chybí.

Celý plán je teď v rukou politiků. Ti o něm určitě nerozhodnou do voleb. A dá se předpokládat, že i v nově složené sněmovně nápad legalizovat konopí pro léčebné účely a zároveň na český trh vpustit léky obsahující kanabinoidy nebude vůbec jednoduché. Nejdříve bychom se toho mohli dočkat na konci roku.

V některých zemích mohou pacienti užívat konopí důstojně

S léčbou konopím mají dlouholetou zkušenost třeba v Izraeli. Systém státem kontrolovaného pěstování marihuany zde funguje od roku 1999. Programem zatím prošlo kolem dvou tisíc lidí, a to včetně asi 600 dětí, kterým konopí pomáhá zvládnout nevolnosti spojené s agresivní chemoterapií. Konopí dostávají v koláčcích.

Pacientka Marie Růžičková:

0„My přece nejsme feťáci, tady jsou drogy daleko silnější. Toho si nikdo z nás nevšimne. My chceme jen zpátky tu svoji lidskou důstojnost.“

Výrobky z konopí dostupné v lékárnách v ČR
Výrobky z konopí dostupné v lékárnách v ČR
Více fotek
  • Výrobky z konopí dostupné v lékárnách v ČR autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1567/156630.jpg
  • Sušené konopí autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1567/156631.jpg
  • Paní Marie Růžičková autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1567/156629.jpg