V případu vraždy Malhockých znalec ani soudce nechybovali

České Budějovice – V případu zbytečné vraždy manželů Malhockých nechyboval soudní znalec ani soudce okresního soudu - vyplývá to z prověrky, kterou zadala ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Se státní zástupkyní, která případ dozorovala, bude zahájeno kárné řízení. Další prověrky zadal také ministr vnitra, policejní prezident a jihočeský policejní prezident, a právě policie vyšla z kontrol nejhůře. Tři policisté jsou kvůli vraždě stíhaní a s dalšími pěti je vedeno kázeňské řízení.

Soudní znalec ve svém posudku na pravděpodobného vraha – Jana Heidengera – uvedl, že trpí vážnou nemocí a je opravdu nebezpečný. Ten samý znalec ale ve stejném posudku navrhl jen ambulatní léčbu. Krajský soud proto ustavil komisi, která znalcův posudek hodnotila. „Dospěla k závěru, že znalec nepochybil – posudek byl proveden standardně a není důvod pro jakékoliv opatření vůči znalci,“ přednesl závěry komise předseda Krajského soudu v Českých Budějovicích Bohuslav Petr. 

Čistý z případu vyšel i okresní soud. Naopak státní zástupkyně, která měla případ na starosti, podle své nejvyšší nadřízené chybovala a kvůli nedostatečnému výkonu dozoru v trestní věci s ní bude zahájeno kárné řízení. Ještě hůř dopadli policisté – policejní inspekce navrhla obvinit tři policisty, kteří v noc vraždy na místě zasahovali, z trestného činu. S dalšími pěti policisty probíhá kárné řízení. 

Video Reportáž Petra Šuleře
video

Reportáž Petra Šuleře

Manželé Malhočtí z Českých Budějovic dlouhodobě upozorňovali, že je obtěžuje psychicky narušený muž a že může být nebezpečný. Policisty dokonce přivolali jen několik hodin před vraždou. Zasahující policisté ale udělali chybu, od domu manželů totiž po chvíli odjeli pátrat po Heidingerovi a nechali manžele bez ochrany. Podezřelý Jan Heidinger je zatím ve vazbě, krajský státní zástupce čeká na všechny znalecké posudky.

Jak předseda krajského soudu, tak nejvyšší státní zástupkyně vyzvali své podřízené, aby podobným případům věnovali zvýšenou pozornost. Zákony ale měnit nechtějí. Jednodušší nařízení ochranné léčby by podle nich zvýšilo riziko zneužití tohoto úkonu. V minulosti se toho dopouštěly třeba komunistické soudy.

Policie v souvislosti s vraždou pátrá po osmadvacetiletém Janu Heidingerovi z Prahy - je zřejmě ozbrojen a nebezpečný.
Zdroj: Policie ČR