SÚKL: Revize úhrad léků uspoří 2,4 miliardy, pacienti nezaplatí víc

Praha - Revize úhrad za léky platná od 1. dubna má do systému zdravotního pojištění přinést úsporu ve výši 2,4 miliardy korun, uvedl to ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš. Za ušetřené peníze pak mohou pacienti dostat více moderních léků. V každé skupině zůstává jeden lék bez doplatku, spoluúčast pacientů by se tak prý zvyšovat neměla. Většina firem už k 1. dubnu snížila ceny léků a do úhrad se vejdou. V některých lékárnách ale můžou doprodávat staré zásoby, v takovém případě zaplatí pacienti ještě starou, tedy vyšší cenu.

„Například úhrada léků na vysoký tlak klesla o 52,4 procenta, pojišťovny uspoří 52 milionů korun. Úhrada léků na Alzheimerovu chorobu klesla o 32,6 procenta, pojišťovny uspoří 72 milionů. Změna je skutečně tak dramatická, že můžeme mluvit o úhradové skluzavce,“ řekl ředitel. Pacienti dají skoro o polovinu méně i za preparáty na vysoký krevní tlak nebo rakovinu prsu. Beneš pak upozornil i na jednu novinku, SÚKL totiž nově uvádí s cenou a úhradou i správné dávkování, tedy v jakých dávkách je lék hrazen - to má být vodítko pro lékaře.

Ročně se v Česku spotřebují léky za zhruba 70 miliard korun, z toho zaplatí 40 miliard pojišťovny a zbytek spadá pod volný prodej nebo spoluúčast pacientů. Kritici ovšem SÚKLu vyčítají, že změny kódů nestihl do konce roku 2008, a tím způsobil zdravotnímu pojištění obrovské škody, už loni prý mohly pojišťovny ušetřit dvě miliardy korun.

Video Reportáž Markéty Hýlové
video

Reportáž Markéty Hýlové

Po revizi se sjednotí doplatky za léky ve stejné skupině

O ceně i úhradě ze zdravotního pojištění rozhoduje SÚKL ve správním řízení pro každý lék, tento postup stvrdil Ústavní soud. Zpoždění obhajuje ústav tím, že před revizí úhrad musel revidovat maximální ceny, což znamenalo u každého léku srovnat cenu ve 27 zemích EU, aby Česko neplatilo víc. „K 1. dubnu se mění úhrady 1270 kódů z 9037 kódů hrazených ze zdravotního pojištění. Pravomocných a vykonatelných je 71 správních řízení, odhadovaná roční úspora je 2,4 miliardy korun,“ řekl dnes novinářům za nepřítomného ředitele náměstek Jiří Deml.

Další úspory přinesou revize, které vstoupí v platnost v následujících měsících. Vše by mělo být hotovo ještě letos. Revize sjednotila výši a podmínky úhrady u léků se stejnou léčivou látkou nebo v referenční skupině. Před revizí platily pojišťovny například za lék na astma 177 korun a za jiný 85 korun. Po revizi dají za oba 89 korun. „V této referenční skupině se ušetří ročně deset milionů a pro pacienty zůstává dostupný plně hrazený lék, například Ecosal Inhaler,“ upozornil vedoucí sekce cenové a úhradové regulace Jindřich Kotrba. Pacienti pocítí sjednocení úhrad léků v jedné referenční skupině i na své peněžence, doplatky za tyto léky by měly být v lékárně stejné.

Zákazníci v lékárně
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24