Výstava ve sněmovně přibližuje rozdělení i sjednocení Německa

Praha - Historii rozdělení a znovusjednocení Německa přibližuje multimediální výstava, kterou dnes ve sněmovně slavnostně zahájil předseda německého Spolkového sněmu Norbert Lammert se svým českým protějškem Miloslavem Vlčkem. Na osmi obrazovkách mohou návštěvníci sledovat úryvky z filmů i soukromých snímků dokumentující události mezi roky 1949 a 1990. Výstava podle Vlčka moderním způsobem vykresluje život rozděleného národa a představuje události, které vedly k jeho znovusjednocení. Výstava potrvá do konce dubna, pak zavítá na Slovensko.

Výstavu s názvem „Zeď je pryč - mírová revoluce a překonání rozdělení“ umístěnou v sálech Státních aktů mohou navštívit hlavně skupiny při prohlídkách sněmovních prostor. Jednotlivé obrazovky přibližují celkem osm etap moderních německých dějin: první je Rozdělení, následují Povstání, Zeď, Odpor, Všední den, Svoboda, Sjednocení a Země srůstá. U každé obrazovky je dotykový monitor, kde si návštěvníci můžou vyhledat související informace.

Lammert ve svém projevu připomněl loňská slova bývalého českého a československého prezidenta Václava Havla, že sjednocení Evropy by nebylo možné bez sjednocení Německa. Jak ale Lammert zdůraznil, platí to i opačně. „Němci a Češi jsou sousedé už celá staletí, ale ještě nikdy mezi oběma zeměmi neexistovala tak úzká spolupráce, ať již v oblasti politické, ekonomické, kulturní, technologické, strategické, jako právě od té doby, co jsme společně členy EU a také NATO,“ konstatoval.

Předseda sněmovny Vlček připomněl sobotní tragickou havárii, při níž zahynula řada polských vrcholných představitelů. „Historie je neúprosná: zlomek okamžiku má moc změnit osudy milionů lidí,“ řekl. Důležitým poselstvím každé takové události však je, zda lidi spojuje, nebo rozděluje, podotkl. „Právě pád Berlínské zdi je jedním z historických symbolů překonání rozdělení, opětovného spojení a vítězství sounáležitosti lidstva,“ prohlásil.