Poslanec Polanský vezme sporný přílepek o soudcích NS zpět

Praha – Poslanec ODS Jiří Polanský se rozhodl stáhnout svůj pozměňovací návrh týkající se zákona o soudech a soudcích, který ve formě přílepku k nesouvisejícímu zákonu o obecně prospěšných společnostech prošel v úterý sněmovnou. Polanský prý nechce, aby se jeho návrh stal součástí politického boje. Proti návrhu snížit kvalifikační předpoklady pro soudce a vrcholné funkcionáře Nejvyššího soudu (NS) a umožnit jmenovat místopředsedu NS bez souhlasu předsedy soudu se ohradili nejen zástupci justice, ale i Polanského stranický kolega, exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

„Prostě to vezmu zpět, abych nepřispíval k jakékoliv politické nervozitě, a ať si to rozhodne nová politická garnitura, která nastoupí od června,“ uvedl Polanský. Stažení sporné části navrhne na pátečním jednání Poslanecké sněmovny.

Novela zákona i se sporným pozměňovacím návrhem prošla v úterý ve sněmovně bez větší pozornosti obecnou i podrobnou rozpravou. Úplně náhodou ji pak objevil místopředseda legislativní rady vlády František Korbel. Proti návrhu ostře vystoupili nejen zástupci justice, ale i Polanského stranický kolega a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. „Pokud zákon říká, že řadoví soudci Nejvyššího soudu musí splňovat podmínku 10leté praxe v justici a odborné způsobilosti, tak je přece absurdní, aby stejnou podmínku neměl stanovenou též předseda Nejvyššího soudu,“ domnívá se Pospíšil. Podobně hovoří i předsedkyně NS Iva Brožová. „Ten systém má tímto poslaneckým návrhem nakročeno ve prospěch moci výkonné, aby moc výkonná měla prostor pro opanování moci soudní,“ uvedla Brožová.

Video Reportáž Terezy Kručinské
video

Reportáž Terezy Kručinské

Proti návrhu se postavila i Soudcovská unie. Podle jejích zástupců by se do nejvyšších justičních funkcí mohli dostal lidé bez potřebné praxe. Zároveň se prý jedná o nerespektování nálezu Ústavního soudu. „Naprosto neústavním způsobem cestou přílepku se poslanci snaží změnit tak zásadní zákon, jako je zákon o soudech a soudcích,“ řekl prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník. Nález Ústavního soudu zrušil před třemi lety jmenování Jaroslava Bureše místopředsedou NS. Tomu se tehdy úspěšně postavila Iva Brožová, která vedla o jmenování spor s prezidentem Václavem Klausem.

Kovářová odmítla, že by mířila na Nejvyšší soud

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová odmítá spekulace o tom, že za snahou o změnu zákona je její osobní zájem o funkci v čele Nejvyššího soudu. „Toto obvinění je naprosto nesmyslné a ničím nepodložené a po tom, kdo je šíří, budu požadovat omluvu,“ nechala se slyšet Kovářová. Server iDnes.cz kromě Kovářové zmiňoval také současnou nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou. Po přijetí Polanského novely by jim k tomu stačilo, kdyby je prezident Klaus alespoň na pár minut jmenoval soudcem. Poté by již jmenování do funkce na NS nic nebránilo.

Poslanec ODS Jiří Polanský
Poslanec ODS Jiří Polanský
Více fotek
  • Poslanec ODS Jiří Polanský autor: ČT24, zdroj: www.psp.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1579/157861.jpg
  • Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1468/146739.jpg