Nikdy se neviděli, spojuje je jen kousek kostní dřeně

Praha – Český národní registr ocenil skoro tři desítky svých dárců. Při této příležitosti také proběhlo jedno dojemné setkání. Jedenáct let po transplantaci se vůbec poprvé sešla bývalá pacientka s mužem, který jí daroval život. Nikdy před tím se neviděli, přesto je navždy spojil malý kousek kostní dřeně.

Podobná setkání nejsou vůbec běžnou záležitostí. Jen v Česku se uskuteční tak jedno ročně. Odtajnění totožností má totiž velmi přísná pravidla. „Ten pacient by měl být zdráv a už musí být jasné, že se ta nemoc nevrátí, protože dokud se ti lidé neznají, tak to tolik nebolí,“ vysvětluje lékařka hematologicko-onkologického oddělení FN Plzeň Mája Švojgrová.

V českém registru dárců dřeně je přes třicet tisíc lidí a na celém světě více než čtrnáct milionů. „Kupodivu také hodně shodných dárců a příjemců se nachází v registrech v Americe, což se vysvětluje migrací obyvatelstva,“ říká výkonná ředitelka Nadace pro transplantaci kostní dřeně Renata Jenšíková.

Video Reportáž Terezy Krásenské
video

Reportáž Terezy Krásenské

Pro dárce to zpočátku znamená jen dát krev a pak čekat, zda se registr ozve a požádá o jejich typ kostní dřeně. Stejně tak, jak to udělal Milan - a Blance tím zachránil život.