Sopečný prach odvane z Česka vítr, přidá se i déšť

Praha – Lidé v Česku zřejmě nepocítí zhoršenou kvalitu ovzduší kvůli výbuchu islandské sopky Eyjafjallajökull. Vzduch totiž pročistí dešťové přeháňky, později se přidá i čerstvý vítr. Pršet začne na východě republiky už dnes, během úterý pak bude pršet na většině republiky, odpoledne se mohou vyskytnout i bouřky. Ve středu se navíc k dešti přidá čerstvý vítr o rychlosti do osmi metrů za sekundu.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu zřejmě nedojde ke zhoršení rozptylových podmínek. K tomu nedošlo ani během víkendu, kdy sopečný mrak přecházel přes střední Evropu. Prach se prý totiž pohybuje ve výšce několik kilometrů nad zemí. Navíc je velmi jemný, a tak se do nižších vrstev propadá velmi pomalu. Podle odborníků by se tak neměla opakovat situace z března 2007, kdy kvůli prachové bouři nad Ukrajinou padal i v Česku blátivý déšť, který za sebou zanechával šedý mazlavý prach. 

Po třech dnech se tak na 48 hodin opět otevřel český vzdušný prostor, provoz byl obnoven i na všech mezinárodních letištích včetně pražské Ruzyně. Starosti o zavřené evropské nebe se přenesly z letišť do Bruselu. Evropská unie svolala na dnešní odpoledne mimořádnou schůzku ministrů dopravy, na kterou ale nepoletí. Zůstanou doma a hovořit budou pomocí videokonference. Ta se osvědčila třeba vloni, když český premiér Fischer řídil Evropu kvůli poruše letadla z Prahy. 

Video Předpověď počasí pro nejbližší dny
video

Předpověď počasí pro nejbližší dny

Nebe nad Českem ale nezůstalo zcela bezprizorní, i přes zákaz letů totiž byly připravené stíhačky Gripen vzlétnout k ochraně vzdušného prostoru. Stejně tak měly povolen vzlet vojenské záchranné vrtulníky v případě záchrany lidských životů. Všechny cvičné vojenské lety byly zastaveny, armádní lety jsou stejně jako civilní letecká přeprava regulovány Řízením letového provozu. Jejich omezení je proto vázáno na rozhodnutí této instituce, která lety znovu povolila od dnešního poledne, upřesnil mluvčí generálního štábu české armády Jan Šulc.