Čtyři volební lídři DSSS čelí žalobě za loňské oslavy 1. máje

Praha – Státní zástupce obžaloval šest lidí za výroky na loňských prvomájových oslavách v Brně, jsou mezi nimi i čtyři volební lídři Dělnické strany sociální spravedlnosti. Jde o předsedu bývalé Dělnické strany Tomáše Vandase, místopředsedy této strany Jiřího Štěpánka a Petra Kotába a šéfredaktora Dělnických listů Martina Zbelu, uvedlo tiskové centrum strany.

„Vandas se Štěpánkem byli obžalováni z trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob, Kotáb za hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení. U obou případů je sazba do dvou let vězení,“ upřesnil státní zástupce Jan Lata. Štěpánkovi a Zbelovi navíc hrozí až pět let vězení za trestný čin podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. 

Vandas k obžalobě uvedl, že je smutné, když musí představitelé opoziční strany za své veřejné projevy před soud. Předseda DSSS měl údajně na loňských oslavách 1. máje varovat před imigrací a zastal se slušných občanů na sídlišti Janov. Štěpánek a Kotáb zase kritizovali drogovou kriminalitu vietnamské komunity a politiku tehdejšího ministra pro lidská práva Michaela Kocába. Zbela pak podle tiskového centra strany odsoudil politické procesy v Česku. 

Dělnická strana sociální spravedlnosti je nástupkyní Dělnické strany, o jejímž zrušení rozhodl v únoru Nejvyšší správní soud. V programu, idejích a symbolech Dělnické strany soud nalezl xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus. Strana podle něj podněcuje k násilí a usiluje o radikální změnu demokratického zřízení. Podle verdiktu také uměle vytváří pocity ohrožení, třeba ze strany cizinců a imigrantů.