ODS proti byrokracii: Jednotné inkasní místo a sloučení tří ministerstev

Praha - Občanští demokraté chtějí do konce roku 2013 v rámci boje proti byrokracii zavést jednotné inkasní místo pro výběr daní, cel a sociálního a zdravotního pojištění. Oproti plánům nynější vlády hodlají projekt urychlit zhruba o rok. Investovat do něj proto v příštím roce chtějí půl miliardy korun. V plánu občanských demokratů je také snížení počtu ministerstev a úřadů.

Lidé by podle občanských demokratů měli pro všechny odvody mít jeden formulář a jeden účet. ODS tvrdí, že opatření přinese podnikatelům úspory v řádu miliard korun ročně a státu ušetří stovky miliard korun za rok. Plánují, že se sloučí osm finančních ředitelství do jednoho ústředí a vytvoří 14 krajských finančních úřadů, které budou mít výběr i kontrolu všech plateb na starosti.

Návrh jednotného inkasního místa vychází z programu vlády Mirka Topolánka (ODS). Občanští demokraté ho slibovali už v kampani před původně plánovanými sněmovními volbami loni na podzim a objevilo se i v jejich letošním volebním programu.

Video Vstup Daniela Takáče
video

Vstup Daniela Takáče

Ministerstva se sloučí

Nečas se dnes na tiskové konferenci zmínil i o dalších návrzích ODS, které mají vést k omezování byrokracie. Strana chce zjednodušit daně, zrušit 30 nadbytečných předpisů ročně, umožnit založení firmy do týdne a zrušit tři ministerstva. Rušení či slučování úřadů by se podle něj mohlo týkat ministerstva pro místní rozvoj, hospodářských resortů, ministerstva zemědělství a životního prostředí. Zbytečně se podle něj také „rozběhla“ ministerstva bez portfeje.