Premiér Fischer bude od září viceprezidentem Evropské banky pro obnovu a rozvoj

Praha - Premiér Jan Fischer se po sněmovních volbách do čela Českého statistického úřadu nevrátí. Dostal totiž nabídku na místo viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Podle mluvčího vlády Romana Proroka se už Fischer rozhodl, že nabídku přijme, do funkce by měl nastoupit letos v září. Premiér byl do funkce vybrán v mezinárodním konkurzu, kterého se zúčastnil na návrh ministra financí Eduarda Janoty a guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy. „Jsem velice potěšen tím, že se toto místo dostává historicky poprvé člověku z České republiky, byť tam Českou republiku nebudu reprezentovat,“ uvedl na tiskové konfrenci Fischer.

Už po poledni rozeslal premiér tiskovou zprávu, ve které uvedl, že nabídku EBRD přijal v v souladu se svým loňským prohlášením, že svoji budoucnost vidím nikoli v politice, ale v práci pro některou z domácích nebo zahraničních odborných institucí. Ve funkci by měl nahradit bývalou slovenskou ministryni financí Brigitu Schmögnerovou, jejíž funkční období končí 31. srpna. Správní rada banky by měla Fischera schválit 6. května. EBRD má prvního viceprezidenta, jímž je Varel Freeman, a další tři viceprezidenty.

Ve funkci bude mít Fischer na starosti formulování a realizaci aktivit banky v otázkách životního prostředí a udržitelného rozvoje. Bude také koordinovat přípravu strategií pro investice v zemích, kde EBRD působí - těch je v současnosti 29. Do jeho působnosti bude patřit také oddělení spolupráce s občanskou společností a iniciativy na podporu rovnosti pohlaví. Fischer navíc postupně přebere také odpovědnost za oddělení pro jadernou bezpečnost usilující o zlepšení bezpečnosti jaderných elektráren.

Video Rozhovor s Ivanem Pilipem
video

Rozhovor s Ivanem Pilipem

Rozhovor s Ivanem Pilipem

21.4., eko

Reportáž Hany Vorlíčkové a Ziny Plchové

Prezident EBRD Thomas Mirow:

„Jan Fischer je úspěšným a populárním premiérem země, která má dlouhodobé vazby na EBRD.“ Připomněl také jeho intenzivní podíl na evropských záležitostech v rámci summitů Evropské unie.

„Fakt, že se na takovéto místo přihlásí premiér nějakého státu, mu dává velké šance, ale zároveň platí, že bez odborného zázemí by to také nebylo možné,“ řekl ČT bývalý viceprezident Evropské investiční banky Ivan Pilip. Oslovení politici rozhodnutí Fischera zatím vítají. Podle místopředsedy ODS Petra Gandaloviče jde o logické vyvrcholení kariéry současného premiéra, je prý navíc dobře, že bude mít Česko v EBRD tak vysoce postaveného úředníka.

Také předseda ČSSD Jiří Paroubek Fischera chválil, zkušeně a velmi dobře prý vedl Český statistický úřad a řadu zkušeností později nabral i jako premiér. Sociální demokraté také upozornili, že Fischerova nominace poměrně jasně vymezuje, dokdy musí být po volbách sestavena nová vláda: „Pokud pan Fischer od září směřuje do této banky, tak je vcelku jasné, že Česká republika by do té doby měla mít nového premiéra a novou vládu,“ podotkl jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Fischer nicméně na odpoledním brífinku uvedl, že pokud se strany na nové vládě do 1. září nedohodnou, tak zůstane premiérem i nadále.

Banka vznikla v roce 1991, zakládalo ji i Československo

Evropská banka pro obnovu a rozvoj vznikla v roce 1991, aby pomohla bývalým komunistickým zemím v Evropě přejít od centrálně plánovaného na tržní hospodářství. V poslední době se banka mimo jiné podílela na pomoci státům střední a východní Evropy postiženým krizí, její akcie vlastní celkem 61 zemí. Československo patřilo k zakládajícím členům EBRD, v současnosti vlastní Česko 0,87 procenta akcií.     

Banka má hlavní sídlo v Londýně a v současné době investuje ve 29 zemích v Evropě a Asii. Kromě půjček a přímých investic banka také poskytuje záruky dalším investorům, svým vstupem zvyšuje důvěryhodnost podniků a poskytuje technickou pomoc a finanční poradenství. Investice, které banka poskytuje obvykle společně s dalšími soukromými investory, jdou ze 70 procent do soukromého sektoru a z 30 procent do sektoru veřejného.


Jan Fischer nebude prvním Čechem ve vedení EBRD, v letech 1998 až 1999 působil v bance jako výkonný ředitel současný guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Ten se v roce 2008 ucházel i o nejvyšší post v bance, nezískal ale dostatečnou podporu a ministři financí EU zvolili Němce Thomase Mirowa. Češi působili také ve vedení dalších mezinárodních finančních institucí. Místopředsedou řídícího výboru Evropské investiční banky byl v letech 2004-2007 Ivan Pilip a Josef Tošovský předsedá od roku 2001 Institutu pro finanční stabilitu v Basileji, což je součást Banky pro mezinárodní platby.