Ministerstvo vydalo příručku pro větší informovanost pacientů

Praha - Čeští pacienti stále dostávají od lékařů málo informací. Ministerstvo zdravotnictví proto vydává 100 tisíc publikací s názvem Rádce pacienta. Příručka má především zlepšit spolupráci při léčbě a pomoci pacientům, aby znali svá práva a uměli je uplatnit. Distribuce publikace bude od příštího týdne probíhat průběžně v krajských nemocnicích a prostřednictvím praktických lékařů pro dospělé, v termínu od 26. do 30. dubna 2010 rovněž před krajskými nemocnicemi. Vlastní brožuru s instrukcemi, jak nedělat zbytečné chyby, dostanou i zdravotníci.

Pacienti si nejčastěji stěžují na nemožnost nahlížet do své zdravotní dokumentace. Vadí jim i nesrozumitelnost informací, které od lékařů dostanou. „Rádce pacienta obsahuje řadu užitečných informací a rad v oblasti komunikace se zdravotnickými pracovníky, dále doporučení, jak si zvolit lékaře či nemocnici, seznamuje s jejich právy dospělé i dětské pacienty a obsahuje rovněž všechny důležité kontakty,“ uvedla ministryně Dana Jurásková.

Příručka je podle ministerstva určena i pacientům, kteří nepracují s internetem, starším občanům, chronicky nemocným nebo rodinám s dětmi. „Jsem velice ráda za tuto iniciativu ministerstva. Pacienti potřebují znát svá práva, orientovat se a mít dostatek informací. Informovaný pacient lépe dodržuje léčbu a ví, co a proč dělá,“ dodala výkonná ředitelka Koalice pro zdraví Jana Petrenko. Na publikaci spolupracovali přední čeští odborníci z lékařských i pacientských organizací. Příprava textu, autorská práva, tisk a distribuce stály 4,5 milionu korun, ministerstvo je hradilo ze svého rozpočtu.

Chyby ale dělají i lékaři a zdravotníci. Výjimkou není záměna léků nebo přenesení infekce. Stávají se i případy, kdy se při operaci vymění špatná ledvina. „Neexistuje žádná nemocnice ve světě, která by byla dokonalá, jako neexistuje žádná, která by byla stoprocentně bezpečná. Existují jenom více a méně nebezpečné nemocnice,“ řekl ČT předseda České společnosti pro kvalitu ve zdravotnictví David Marx. Ministerstvo proto nově zavádí takzvaný plán kvality a bezpečnosti péče. Manuálem se budou muset řídit všechna zařízení, která pod resort přímo spadají. Zapracovat do svých vnitřních předpisů ho musí do konce června.

Bezpečnostní cíle českého zdravotnictví
Bezpečnostní cíle českého zdravotnictví
Stáhněte si