Do večera zmizí sopečný prach z českého nebe

Praha - Do dnešních 20:00 zmizí z nebe nad Českem poslední zbytky sopečného prachu. Nejnižší koncentrace prachu jsou zatím v polohách nad 3000 metrů, během dne však vítr rozfouká i prachové částice v přízemních vrstvách. Oznámili to dnes odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Několikadenní aktivita islandské sopky navíc podle posledních informací slábne. Oblak sopečného prachu z ní v uplynulých dnech ochromil leteckou dopravu v celé Evropě, některým lidem mohl způsobit dýchací potíže.

Koncentrace prachu ve vyšších hladinách nad 3000 metrů je zanedbatelná, uvedli meteorologové s tím, že do 20:00 se většina prachu rozptýlí i v přízemních vrstvách. Přispěje k tomu čerstvý vítr, který může v nárazech dosahovat rychlosti až 54 kilometrů za hodinu. Odborníci z ČHMÚ navíc upozornili, že sopečný prach se většinou pohyboval v několikakilometrové výšce nad zemí, a tudíž nijak zvlášť nezhoršoval ovzduší. Dnes a ve čtvrtek má navíc na většině území pršet a vzduch se pročistí deštěm.

Islandský úřad civilní ochrany dnes vydal optimistickou zprávu, podle níž intenzita erupce vulkánu klesla od soboty o 80 procent. Prach z islandské sopky ochromoval leteckou dopravu nad Evropou několik dní. Podle Světové meteorologické organizace jsou totiž i malé částečky prachu tvořeny ostrými úlomky hornin a minerálů, které mohou poškodit trup letadla nebo zničit větráky jeho motorů.

Monitorovací síť měřicích stanic kvality ovzduší od pátku nezaznamenala žádné neobvyklé zvýšení koncentrací prachu. Zdravotní stav však může být v těchto dnech ovlivněn zejména u alergických osob výskytem pylových zrn v ovzduší. Dominantním alergenem je v tyto dny stále silně alergenní pyl břízy. V ovzduší se vyskytují také pyly jasanu, habru, tisu a vrby. Sezona topolu odeznívá. Objevila se první pylová zrna středně alergenního dubu, jehož množství se bude zvyšovat. Množství pylů v ovzduší je závislé na počasí, vyšší za teplého slunného počasí, nižší při ochlazení a po dešti vlivem vymytí pylových zrn z ovzduší.