Zadržení výrobci pervitinu dováželi léky z Polska

Kladno - Kriminalisté v Kladně dopadli pětici můžu, kteří vyráběli a prodávali pervitin. K výrobě používali léky s vysokým obsahem pseudoefedrinu, které nakupovali v Polsku. Od května loňského roku, kdy v Česku platí určitá omezení při nákupu takových léků, začínají ve velkém výrobci pervitinu dovážet léky z Polska, Německa a Slovenska. Za výrobu a prodej pervitinu hrozí třem z nich deset let vězení, dalším dvěma trest o pět let nižší.

„Během dvou měsíců se nám podařilo zjistit, že vyrobili pervitin za nejméně milion korun a tento pervitin dále distribuovali ve Slaném a okolí,“ řekl pro ČT jeden z kladenských kriminalistů. Pětice zadržených mužů vyráběla pervitin na třech místech v okolí Kladna, kde měli dobře vybavené varny. Jeden z nich dokázal měsíčně vyrobit i půl kila pervitinu.

Hlavní dealer si za jeden gram účtoval až 1 500 korun. Ti, co neměli peníze, mu za drogu nabízeli kradené věci, především nářadí a autorádia. „Byla nalezena třeba motorka a čtyřkolka. Zjistili jsme, že motocykl pochází z trestné činnosti. Zmíněná osoba od nich věci kupovala a pak dál prodávala,“ uvedla kladenská vyšetřovatelka Monika Mrázková.

Video Reportáž Richarda Samka
video

Reportáž Richarda Samka

Získat najednou velké množství léků, které obsahují pseudoefedrin, bylo pro drogové výrobce obtížné. Podle stávajících předpisů se na jeden výdej dá pořídit jedno balení a zaznamenává se do informačního systému lékárníka. Toto vše však obešli a řešení našli v Polsku, ve 240 kilometrů vzdálené Jelení hoře. Měsíčně nakupovali až 600 balení Acataru, což je lék podobný modafenu či nurofenu a má asi čtyřnásobný obsah pseudoefedrinu. Podle kriminalistů nakupovali asi za 50 tisíc.

Spotřeba léků s pseudoefedrinem
Spotřeba léků s pseudoefedrinem