Bankovní lupič, který držel rukojmí: Byl jsem donucen vyděrači

Praha - Čtením obžaloby a výslechy začalo dnes u pražského městského soudu hlavní líčení v případu Petra Krsteva, který podle státního zástupce přepadl loni v prosinci banku v Praze 4 a zadržoval v ní po několik hodin dvě ženy. Jedenapadesátiletý muž čelí obvinění z loupeže a braní rukojmí, v případě odsouzení mu hrozí až dvanáctiletý trest vězení. Krstev se u soudu za čin omluvil s tím, že k němu byl donucen vyděrači. Jeho obhájce by si jako adekvátní trest představoval tři až čtyři roky vězení. Líčení bude pokračovat v pátek, kdy bude vypovídat znalkyně v oboru psychiatrie. Tento den by mohl padnout i rozsudek.

„Nikdy bych dobrovolně a ze své vůle neučinil takovou zavrženíhodnou věc,“ prohlásil. Vyděrači ho prý vydírali již dlouho před přepadením a připravili ho o 160 milionů korun. Nakonec mu údajně vyhrožovali zabitím jeho družky a dcery, pokud jim do 14 dnů nedodá další tři miliony.

Podle obžaloby přišel Krstev 16. prosince do Komerční banky v Novodvorské ulici, ve které si již den předtím dohodl schůzku ohledně úvěru. V kanceláři s ním byla zaměstnankyně a ředitelka pobočky. Obě pracovnice shodně uvedly, že začal historkou o nutné operaci jeho vnučky, na kterou potřebuje tři miliony. Když jeho požadavek odmítly, začal jim vyhrožovat pistolí. „Taky řekl, že umístil na toaletu výbušninu, kterou ovládá mobilem,“ vypověděla jedna z nich.

Video Reportáž Terezy Kručinské
video

Reportáž Terezy Kručinské

Reportáž Terezy Kručinské

U, 22.4.

Telefonát Terezy Kručinské

Krstev nakonec požadovanou částku dostal. Ve chvíli, kdy ji přebíral, si však všiml přítomnosti policie u banky. Muž to začal klást ředitelce banky za vinu. Oběma ženám pak podle jejich slov začal tvrdit, že jsou v ohrožení jejich rodiny. Zároveň někomu zavolal. „Ona to celé pokazila,“ pronesl prý s tím, že se ale stejně pokusí peníze donést. V tuto chvíli to i podle pracovnice banky vypadalo, že ho někdo opravdu vydírá.

Krstev posléze vyslal ředitelku, aby zařídila odchod policie. Žena z kanceláře odešla a již se nevrátila. Druhou zaměstnankyni pak muž podle obžaloby dále zadržoval v místnosti, jejíž východ zastavěl židlemi. Po několikerém vyjednávání se policistům podařilo Krsteva přesvědčit, aby vyměnil pracovnici za příslušnici policie. Když kvůli tomu vyšel z kanceláře, policie ho zadržela. Jedno z nejdramatičtějších bankovních přepadení v novodobé pražské historii se obešlo bez zranění.

Krstev dnes připustil, že do banky přišel s polepenými brýlemi a obvazy na obličeji. Tvář si prý kryl kvůli zdravotním problémům - údajně měl potíže s průduškami a spojivkami. Podle výpovědí svědků vypadal jako po náročné operaci a byl cítit dezinfekcí. Držení plynové pistole vysvětlil muž tím, že se bál pozdějšího setkání s vyděrači. Zbraň si podle obžaloby pořídil den před činem. Krstev tvrdil, že ženám násilím nevyhrožoval a jeho zbraň vůbec neviděly. Jen jim prý řekl, že požadované peníze nutně potřebuje, a dodal, že by jeho vyděrači mohli způsobit problémy i jim. Proto mu prý žádané tři miliony daly. Ani poté je prý nijak neomezoval, pouze nechtěl vyjít ven a vydat se do rukou policie.

Vyděrač prý hrozil zastřelením jeho družky

Vyděrači ho prý kontaktovali i těsně před přepadením. Neznámý muž ho prý zastavil v nemocnici a ukázal mu fotografii jeho družky s tím, že ji zastřelí. Tři miliony měl podle svých slov Krstev dodat do druhého dne.

Muž byl již v minulosti několikrát prošetřován kvůli majetkové trestné činnosti. V současné době je v Plzni stíhán za zpronevěru. Soudní líčení začalo tento měsíc, rozhodnuto v případu zatím nebylo. Krstev má několik společností, nyní jsou podle něj v platební neschopnosti.