Policie dopadla nebezpečného vězně, který byl na útěku dva roky

Praha - Policie zadržela v noci na dnešek v Olomouci uprchlého vězně Pavla Němečka. Muž byl na útěku dva roky a je podezřelý z mnoha násilných činů. Eskortu s vězněm Němečkem v únoru 2008 v sokolovské nemocnici přepadl jeho komplic Vojtěch Janeček a osvobodil jej. Janečka dopadla policie loni v srpnu. Němeček je podezřelý z pohlavního zneužívání a znásilnění nezletilých a mladistvých, útoku na veřejného činitele a dalších trestných činů.

Muže policisté zatkli ve středu ve 23:00. Podle policie jde o nebezpečného pachatele. Při trestné činnosti používal zbraň. Policisté Němečka zatkli v bytě, při domovní prohlídce zbraň nenašli, objevili ale dalších pět falešných identit. Podle sousedů se Němeček přistěhoval do bytu teprv k 1. dubnu a prý působil nevýrazně až ustrašeně.

Němeček si ve věznici v Kolové u Kynšperku odpykával trest za autonehodu a zpronevěru. Když byl v sokolovské poliklinice na vyšetření, přepadl jeho ozbrojený komplic dva strážné a osvobodil ho. S pomocí Němečka strážné odzbrojil a sebral jim i vysílačky. Od ledna letošního roku střídal čtyři místa, na kterých se skrýval. Trestné činnosti se měl dopouštět po celé republice. Vydány na něj byly i dva evropské zatýkací příkazy.

Video Telefonát Moniky Bezuchové
video

Telefonát Moniky Bezuchové

Podle policie Němeček vystupoval většinou jako velmi uhlazený člověk a vydával se například za pracovníka televize, manažera bezpečnostní agentury a v několika případech vystupoval také jako právník či obchodní cestující. Používal v minulosti také několik příjmení například Horáček, Krátký, Němec, Štupar, Dvořák a Novák. Často se zdržoval v penzionech, motelech či ubytovnách, kde je připojení na internet.

Němečkův komplic Janeček byl odsouzen jako uprchlý za útok na veřejného činitele, loupež, vydírání a nedovolené ozbrojování na 6,5 roku. Policie měla podezření, že se dopouštěl i další trestné činnosti společně s Němečkem.