Za přepadení banky na Novodvorské udělil soud osmiletý trest

Praha - Za přepadení banky v Praze 4 poslal pražský městský soud Petra Krsteva na osm let do vězení, muž se ale hned na místě odvolal a případ tak bude řešit Vrchní soud. Dvaapadesátiletý muž podle obžaloby loni v prosinci několik hodin zadržoval dvě zaměstnankyně a požadoval tři miliony korun. Byl přitom ozbrojen plynovou pistolí. Krstev tvrdí, že byl k činu donucen vyděrači a ženy nijak neohrožoval. Soud měl ovšem vážné pochybnosti, zda k vydírání došlo. Krstev měl být totiž vydírání v letech 2002-2004, trestní oznámení ale podal až po pěti letech. Ani druhému vydírání krátce před přepadením banky soud neuvěřil.

Soud vyhověl státní zástupkyni, která v závěrečné řeči navrhovala trest v polovině trestní sazby, která činí 5 až 12 let. Krstevův obhájce naopak navrhoval, aby šel při ukládání trestu pod sazbu a uložil jeho klientovi jen podmínku. Podle něj totiž u soudu nebylo vydírání vyvráceno, ale spíše potvrzeno. Navíc prý nešlo o trestný čin braní rukojmí, ale spíše o omezování osobní svobody.

Krstev přišel podle státní zástupkyně 16. prosince do Komerční banky v Novodvorské ulici, ve které si již den předtím dohodl schůzku ohledně úvěru. V kanceláři s ním byla zaměstnankyně a ředitelka pobočky. Obě pracovnice shodně uvedly, že začal historkou o nutné operaci jeho vnučky, na kterou potřebuje půjčit tři miliony korun. Když jeho požadavek odmítly, začal jim vyhrožovat pistolí. Uvedl také, že na toaletu umístil výbušninu. 

Video Reportáž Terezy Kručinské
video

Reportáž Terezy Kručinské

Krstev nakonec požadovanou částku dostal. Ve chvíli, kdy ji přebíral, si však podle výpovědí svědkyň všiml přítomnosti policie u banky. Nechtěl je proto z místnosti pustit. Nakonec vyslal ředitelku, aby zařídila odchod policie. Žena z kanceláře odešla a již se nevrátila. Krsteva po několikerém vyjednávání policisté zadrželi a osvobodili i druhou zaměstnankyni. Jedno z nejdramatičtějších bankovních přepadení v novodobé pražské historii se tak obešlo bez zranění.

Krstev tvrdil, že ženám násilím nevyhrožoval a jeho zbraň vůbec neviděly. Jen jim prý řekl, že požadované peníze nutně potřebuje. Dodal, že by jeho vyděrači mohli způsobit problémy i jim. Proto mu prý žádané tři miliony daly. Ani poté je podle svých slov nijak neomezoval, pouze nechtěl vyjít ven a vydat se do rukou policie. V bance měl muž zahalený obličej obvazy, na očích měl polepené brýle.

Zadržený Krstev po přepadení banky
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24