Akademická debata slaví v Česku úspěšných 15 let

Praha - Nejlepší diskutéry má přerovské gymnázium Jakuba Škody a pražské gymnázium Nad Alejí. Jejich studenti uspěli v konkurenci 400 účastníků debatní ligy, pořádané už patnáct let k zábavnému vzdělávání mladých podle ideálů filozofa Karla Poppera. Debatování se za tu dobu stalo na středních školách oblíbenou aktivitou, která pomáhá ke schopnosti komunikovat s ostatními a zároveň připravuje studenty na budoucí profesní dráhu.

Pravidla akademické debaty jsou poměrně jednoduchá – mezi sebou soupeří dva týmy po třech diskutérech. Mají jedno téma, ale dva názory. Protože každý názor má svůj rub i líc, v dalším kole se mohou stanoviska týmů vyměnit. A jaká témata se v debatování objevují? Majetkové vypořádání s církvemi, globální oteplování, eutanazie i smysl pomoci rozvojovým zemím. „Debatéři se snaží přinést takové argumenty, které by podpořily jejich linii. Myslím si, že jsou díky debatování velmi zdatní obhájit svůj vlastní názor,“ tvrdí prezident Asociace debatních klubů Petr Kouba.

Bitvu o vypořádání se s českou minulostí letos vyhrálo gymnázium Jakuba Škody z Přerova. V anglické sekci zvítězili studenti pražského gymnázia Nad Alejí. Finále soutěže se zúčastnili také profesionální politici Martin Bursík a Michael Kocáb, kteří schopnosti debatérů vysoce ocenili. „Jsou to lidé, kteří dokážou argumenty vnímat. Pravidla soutěže je nutí, aby na sebe reagovali. Naopak často sledujeme debatu politiků, kteří se úplně míjejí,“ poznamenal Bursík.

Video Reportáž Richarda Samka
video

Reportáž Richarda Samka

„Smyslem debatování je učit se, ne vítězit. Či spíše učení se je jediným vítězstvím, které má smysl.“

Jestli někdy v budoucnu debatéři prokáží své umění například i na půdě Parlamentu, ukáže až čas. Už teď ale asociace zaznamenává úspěchy. Její bývalí členové působí v tiskových odborech poslanců, senátorů či nadnárodních společností.