Staré mobily pomáhají gorilám

Praha – Už od začátku dubna probíhá v pražské zoo nezvyklá akce. Každý, kdo odevzdá v zahradě svůj vysloužilý mobil, přispěje tím na záchranu afrických goril. Zoo tak navazuje na snahu zahraničních zahrad, které chtějí sběrem starých telefonů docílit snížení těžby koltanu. Ta gorily především v Demokratické republice Kongo ohrožuje. Nápad pražská zahrada ještě vyšperkovala, dohodla se se společností REMA, která organizuje sběr a recyklaci vysloužilých elektronických přístrojů, že za každý mobil ze zoologické zahrady půjde 10 korun na záchranu goril.

Mobilní telefony se stávají v případě pražské zoo symbolickou záležitostí. „Naše vylepšení spočívá v tom, že mobilní telefony, které se vybíraly v jiných zoologických zahradách různě ve světě, byly předprodávány do třetího světa, takže se nerecyklovaly. V našem případě je to tak, že u telefonů, které u nás návštěvníci odevzdají, garantujeme, že budou recyklovány a za každý obdržíme 10 korun na projekty směřující k ochraně goril v Africe,“ vysvětlil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Peníze z vybraných mobilů poputují k africkým strážcům přírody v rezervaci Dja na jihovýchodě Kamerunu. Rezervaci, jejíž rozloha přesahuje půl milionu hektarů, stráží šedesát mužů, mnozí z nich musí chodit po pralese v rozbitých botách, nemají stany, v nichž by přenocovali, ani vysílačky, aby mohli zavolat pomoc, když narazí na pytláky.

Staré mobily bude zoo sbírat ještě během léta. „Uvidíme, je to pilotní projekt, ke kterému se budou připojovat i další zoologické zahrady v České republice,“ uvedl Bobek.

Projekt pražské zoo ocenila i Katharina Kummer Peiry, zástupkyně OSN. Vyzdvihla, že napomůže tomu, aby se do přírody dostalo méně nebezpečných látek, zajistí pracovní místa při recyklaci mobilů a přispěje na ochranu goril.

Posílání SMS zprávy
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24