Expolicista z Národní třídy vzdal kandidaturu za ČSSD

Liberec - Radek Polma, který se jako člen komunistických zásahových jednotek účastnil 17. listopadu 1989 policejního zákroku na pražské Národní třídě, nebude v květnových parlamentních volbách kandidovat na Liberecku za ČSSD. Polma měl být na kandidátce čtyřkou, své kandidatury se však vzdal na konci minulého týdne.

Polma své odstoupení z kandidátky oznámil v pátek krajskému úřadu. „Nechtěl, aby jeho aféra ovlivnila volby,“ řekl serveru iDnes.cz šéf sociálních demokratů v Libereckém kraji Robert Dušek. Polma se účastnil akce na Národní třídě jako člen pohotovostního pluku bývalé Veřejné bezpečnosti. V seznamech Archivu bezpečnostních složek má tehdy devatenáctiletý strážmistr Polma pořadové číslo 129. „Zasahoval v hlavní skupině přehrazující Národní třídu od Václavského náměstí. Jedná se o kordon, na který posléze demonstranti narazili a jenž provedl hlavní rozháněcí zákrok,“ uvedl Josef Vávra z Archivu bezpečnostních složek.

Jan Bureš, politolog Metropolitní univerzity:

„Pokud chceme tvrdit, že člověk, který v devatenácti letech udělal nějakou chybu, by za ni měl platit celý další život, to se mi zdá trochu přehnané… Nepochybně jsou v politice tyto věci citlivější a česká společnost reaguje na tyto otázky citlivě. Určitě nebylo dobré, že ho sociální demokracie vůbec na tu kandidátku takto vysoko zařadila.“

Video Politolog Jan Bureš ve Studiu ČT24
video

Politolog Jan Bureš ve Studiu ČT24

V březnové Mladé Frontě Dnes (MfD) se ale Radek Polma ohradil, že se akce účastnil jen jako člen praporčické školy. „Stál jsem v kordonu u bývalého obchodního domu Máj. Rozhodně jsem se nezapojil do tvrdého zásahu, bití studentů,“ uvedl tehdy Polma. Sociální demokracii prý o této skutečnosti informoval. Podle Lubomíra Zaorálka z ČSSD dostal Polma jako student kriminalistiky rozkaz na Národní třídu jít. ČSSD již v březnu tvrdila, že pokud by se ukázalo, že demonstrující studenty bil, z kandidátky by ho stáhla.