Na přechodech začala akce Zebra

Ostrava/Jihlava - Stále přetrvávající mýtus o absolutní přednosti chodců na přechodech chce vyvrátit celorepubliková dopravní akce Zebra. Potrvá celý týden a začala dnes v Ostravě. Policisté budou ve více než 90 městech a obcích na vytypovaných přechodech pro chodce upozorňovat na dodržování pravidel bezpečného pohybu na pozemních komunikacích. Svou pozornost zaměří zejména do blízkosti škol. V České republice zemřelo loni při srážce s autem 157 chodců, 33 z nich přímo na přechodu.

Akci doprovází v celé republice slogan Zebra se za tebe nerozhlédne. Probíhá ve dnech 26. až 30. dubna 2010 a uskuteční se již po šesté. Kdo na silnici vstoupí bez rozmyslu, hazarduje se životem.

Děti často na přechodech pro chodce riskují

Video Reportáž Blanky Poulové
video

Reportáž Blanky Poulové

Reportáž Blanky Poulové

26.4.2010, Poulová k nebezpečnému přechodu

Reportáž Drahomíry Račákové

Pravidlem číslo jedna je pro chodce upozornění, aby nevbíhali před jedoucí auto, řidič ho nemusí stihnout zastavit. „Děti upozorňujeme na to, aby nezapomněly, že pokud jim dá jedno vozidlo přednost, tak v druhém pruhu ho může to vozidlo nevidět, nebo tedy nemusí zastavit,“ uvedla preventistka z ostravské policie Martina Hudecová.

„Chodci si myslí, že mají absolutní přednost na přechodech, takže tento mýtus se snažíme vyvrátit,“ doplnil Stanislav Sobol z krajského policejního ředitelství Moravskoslezského kraje.

Absolutní přednost na přechodech neexistuje

Absolutní přednost ale nemají ani řidiči. V obou případech proto musí fungovat vzájemná komunikace. Policisté proto radí, aby chodci navázali s řidičem oční kontakt a přesvědčili se tak, že o jejich úmyslu přejít cestu ví.

Velké problémy mají děti s přechodem i u základní školy v Jihlavě

Velké problémy mají například děti na přechodu pro chodce u jihlavské ZŠ Seifertova, kde je nebezpečná křižovatka padesát metrů od školy. Žižkovou ulicí tam projede za minutu až 50 aut. Rodiče žáků píší stížnosti a škola už dva roky prosí úředníky, aby křižovatku upravili tak, aby byla bezpečná. Řešením by byl například i kruhový objezd.

„Byly zpracovány dvě dopravní studie, bohužel zřejmě nejsou finance a zatím nic nebylo akceptováno,“ uvedla ředitelka ZŠ Seifertova Stanislava Prokešová. Podle mluvčího jihlavského magistrátu Radka Tulise to město Jihlava má v rozpočtu, pokud zastupitelé částku schválí, tak dojde na realizaci.

K ZŠ Seifertova právě policisté zamířili i při dnešním zahájení celostátní preventivní akce s názvem Zebra se za tebe nerozhlédne.

Policejní prezídium pořádá akci Zebra dvakrát ročně

Při zahájení školního roku v září a v měsíci, který je věnován bezpečnosti na silnicích, což je právě duben. Cílem tohoto projektu je preventivní působení na chodce při kontrole dodržování pravidel pro přecházení pozemních komunikací a odbourávání mýtu o absolutní přednosti chodců na přechodech pro chodce.

Letáky k akci Zebra
Letáky k akci Zebra