Vrchní soud zpřísnil trest za organizování prostituce

Olomouc - Vrchní soud v Olomouci zpřísnil dvacetileté Dianě Klevetové trest za organizování prostituce v Rakousku. Nově má strávit ve vězení pět let a tři měsíce, krajský soud v Ostravě jí přitom vyměřil jen 3,5letý trest. Třiadvacetiletý komplic Miroslav Mezey má jít za mříže na šest let, u něj vrchní soud ponechal trest v původní výši.

Mezey a Klevetová společně s dalšími muži podle soudu zajistili v rakouských nočních klubech práci několika dívkám, které pak dobrovolně provozovaly prostituci. Za to od nich získávali provize z odměn. Jednu z dívek dokonce do Rakouska vylákali podvodem. Slíbili jí práci tanečnice, v nočním klubu ji ale donutili poskytovat sexuální služby a odevzdávat peníze. Ženu nakonec vypátrala rakouská policie.    

Oběma hrozilo až 12leté vězení. Klevetové původně ostravský krajský soud vyměřil mnohem nižší trest, mimo jiné i kvůli tomu, že se mezi kuplíře zapletla teprve krátce po dovršení svých 18 let. Podle předsedy senátu vrchního soudu Jiřího Zouhara v tomto případě k tak výjimečnému kroku ale nebyly splněny podmínky.  

Trestnou činnost obžalovaní nepáchali jako členové organizované skupiny. „Podle našeho názoru se zde jedná o spolupachatelství,“ uvedl Zouhar. Z toho důvodu vrchní soud snížil trest dalšímu členu gangu - Martinu Bendovi. Tomu soud v Ostravě uložil dvouleté vězení s podmíněným odkladem na tři roky. Vrchní soud mu trest snížil na 1,5 roku a zkušební dobu zkrátil na dva roky a šest měsíců.    

Obžalovaní vinu odmítali a tvrdili, že všechny dívky přijaly práci dobrovolně. Hlavou celé skupiny byl údajně Mezey. Klevetová měla zase s prostitucí osobní zkušenost. Sexuální služby poskytovala v Rakousku a také v Ostravě. Pro Mezeye ale dnešním jednáním případ nekončí. Obžaloba ho totiž viní také z toho, že k prostituci v Rakousku zneužíval i Klevetovou. V tomto bodu vrchní soud původní rozsudek zrušil a případ vrátil ostravskému soudu, aby jej znovu projednal.