Ukrajinská rodina našla v Rousínově hrob předka padlého ve válce

Rousínov - V Rousínově na Vyškovsku se dnes završila víc než třicetiletá snaha ukrajinské rodiny nalézt hrob předka. Pavel Ziněvič padl za druhé světové války při osvobozování města. Kvůli chybě v úmrtním listu však jeho rodina místo smrti neznala, ani v Rousínově ho neměli v seznamu padlých. Rodina uspěla v pátrání až díky internetu. Dnes z její iniciativy v Rousínově odhalili novou pamětní desku se Ziněvičovým jménem.

 

V Ziněvičově úmrtním listě úřady v roce 1945 uvedly jako místo smrti město Rouslov. Rodina ho proto v mapách nemohla najít. Ziněvičova žena si před smrtí přála mužův hrob navštívit, jeho hledáním proto pověřila vnučku, když skončila školu.

V 80. letech, kdy pátrání začalo, bylo podle vnučky možné hledat válečné oběti jen prostřednictvím Červeného kříže. Odpověď na dotaz přišla po dvou letech, ovšem neuspokojivá. Ziněvič podle ní padl v Československu, místo však zůstávalo nerozluštěno a po rozpadu federace Ukrajinci nevěděli ani to, zda se nachází v ČR, nebo na Slovensku.

/*json*/{"map":{"lat":49.1893329824,"lng":16.7589569092,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.203915697955,"lng":16.882553100586,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Zlom podle vnučky přinesl až počítač. „Pročetla jsem mnoho pamětí o osvobození Evropy, hlášení z fronty, navštívila jsem webové stránky všech českých a slovenských vojenských hřbitovů, sledovala jsem, kudy se pohyboval 235. gardový střelecký Jasský pluk 81. gardové střelecké divize pod velením podplukovníka Ivana Pavloviče Mojsejeva,“ popsala. Tak se prý dostala až do databáze ruského ministerstva obrany, kde místo včetně mapy hrobu našla. Loni rodina Ziněvičových přijela do Rousínova, zaskočilo ji však, když dědovo jméno na památníku nenašla. Desku proto nechala vyrobit. Podle kronikáře Karla Lochmana je taková péče o odkaz vojáka padlého za války výjimečná.


Při osvobozování Rousínova padlo na konci druhé světové války 51 vojáků. Sedm jich dosud na památníku figurovalo jako „neznámý vojín“. Nově se jména objeví vedle toho Ziněvičova na pamětní desce. I je dohledali rousínovští občané v databázi ruského ministerstva obrany.