„My jsme vůbec nevěděli, že to čestné občanství trvá. Kdyby nebylo jedné šikovné novinářky, tak by zřejmě trvalo dál. Já a moji kolegové jsme žili v přesvědčení, že s odstraněním názvu Gottwaldov, což proběhlo hned po listopadu 1989, zmizel i tento relikt minulosti,“ vysvětluje primátorka Irena Ondrová, proč Gottwald přišel o čestné občanství až dvacet let po sametové revoluci.
Okresní výbor KSČM se proti odebrání titulu velmi ostře ohradil, a tak došlo k očekávanému střetu komunistických zastupitelů se zbytkem zastupitelů. Komunisté nejprve vypočetli budovatelské úspěchy Klementa Gottwalda a potom vyzvali své kolegy, aby nepřemazávali dějiny. Ti však jejich žádost nevyslyšeli a občanství drtivou většinou hlasů zrušili. Z 38 zastupitelů byli dva proti a dva se hlasování zdrželi.

Vstup Josefa Kvasničky
Vstup Josefa Kvasničky
gottwaldov 29.4.
Rozhovor s Irenou Ondrovou
Rozhovor s Oldřichem Tůmou
Před Zlínem nyní stojí poslední úkol - jak naložit se sochou Gottwalda, která byla odstraněna v roce 1990 a teď je umístěna v depozitáři Státního archivu. V úvahu přichází její roztavení nebo prodej v aukci. „Bavila jsem se s členem KSČM panem Rábkem. Ten navrhoval, že by bylo dobré ji prodat v aukci. My se tomu samozřejmě nebráníme. Mohl by si ji koupit třeba okresní výbor KSČM. Neradi bychom se dostali do situace, že budeme za to uskladnění ještě platit,“ doplnila primátorka.