Konec Vlčka ve sněmovně - po 14 letech, zastoupí ho Němcová

Praha - Po 14 letech dnes dopoledne skončil v Poslanecké sněmovně její předseda Miloslav Vlček. Tento třetí muž republiky se totiž zamotal do svých kauz tak, že už od něho dala ruce pryč i jeho rodná ČSSD. Ještě před odchodem jako svůj poslední akt přijal slib z rukou Daniela Reisiegela (ODS), který zamířil do kolegia Nejvyššího kontrolního úřadu. V čele dolní komory Parlamentu přitom byl nepřehlédnutelný, a to také díky svým výrokům: „Vy si z toho děláte skutečně srandu, ale pojďte si to tady vyzkoušet.“ Vlčka tak poslední měsíc před volbami zastoupí první místopředsedkyně Miroslava Němcová z ODS, a to i přesto, že v sociální demokracii sílil názor, že by ho měl nahradit Lubomír Zaorálek z ČSSD. Nakonec se ale sociální demokraté usnesli, že rozhodnutí nechají na samotném Vlčkovi a ten pořadí místopředsedů na poslední chvíli nezměnil.

Sociální demokracie to už nemohla nechat jen tak. Ve čtvrtek 22. dubna jej dokonce nenechala ani veřejně promluvit - jeho rezignaci přečetl předseda Jiří Paroubek. Když přesto zamířil dotaz na Vlčka, Paroubek aspoň vyslal instrukce: „Řekni mu, že už se k tomu nebudeš vyjadřovat…“

Vlčkovy problémy

Pochybná dotace - 25 milionů korun poslala sněmovna na jeho přímluvu do harrachovského sportoviště, ze kterého je nakonec luxusní hotel. Dotaci už šetří státní orgány. „Pokud jde o domnělé zneužití dotace, konstatuji, že využití dotace je v zásadě záležitostí mezi ministerstvem financí a občanským sdružením SPORT Centrum Harrachov, o.s. Mé postavení v té věci je zcela irelevantní. Nepřísluší mi žádná kompetence, ani sledovat ani kontrolovat.“ 

Poradce, kterého údajně neznal - nejdřív popíral, že se zná s adresátem dotace, vzápětí ale vyšlo najevo, že jde o jeho poradce. „Přiznávám, že dotazy kolem doktora Vrtala jsem byl zaskočen a ne vždy jsem reagoval správně. Uznávám, že tím jsem se dopustil chyby, když jsem zcela bezdůvodně popřel, že se s JUDr. Vrtalem znám.“ 

Milion v pytlíku - přesně tolik peněz dlužil Vlček svému asistentovi Klapkovi v roce 2005. Vrátil mu je v papírovém sáčku, ačkoliv už tehdy platil zákon, že hotově lze platit maximálně půl milionu. Jenže to Vlček ještě ani minulý týden nevěděl. „Půjčka na rozdíl od tvrzení některých médií nebyla protizákonná, protože v době poskytnutí ještě neexistovala podmínka bezhotovostního styku při transakcích nad půl milionu korun.“

Vlček 22. dubna 2008

„Já skutečně nebudu pokračovat, dokud ve sněmovně nebude klid, protože pak na poradě se dozvím, že nestačím na to, abych uřídil Poslaneckou sněmovnu. Já vám chci dokázat, že na to stačím.“

Spíš než série kauz zlomila Vlčkovi vaz jeho vlastní nešikovnost. Na politické scéně přitom neexistuje podobný případ, kdy by se politik do tak vysoké ústavní funkce dostal tak absurdně. Třetím mužem republiky měl být původně jen na pár týdnů a křeslo měl podržet pro partajního předsedu. Jeho zvolení v roce 2006 odblokovalo patovou situaci po volbách - sněmovna se předtím pokusila vybrat nové vedení šestkrát neúspěšně. Obsazení funkce předsedy sněmovny je klíčové kvůli tomu, že právě on při případném třetím pokusu o sestavení vlády navrhuje prezidentovi nového premiéra. Na jednání u prezidenta se nakonec strany dohodly na tom, že předsedou sněmovny bude zvolen představitel ČSSD, který však odstoupí ve chvíli, kdy by případně měl vybírat předsedu vlády. Protože však druhá vláda Mirka Topolánka důvěru získala, Vlček premiéra nevybíral a v čele Poslanecké sněmovny zůstal.  

Měl velké plány: Za dvě absence bez omluvy - srážka 30 procent z platu a štědré poslanecké náhrady navrhoval kompletně zdanit. Se svým plánem, jak rozdělit poslanecký plat na „tři zdaněné hromádky“ se stal dokonce hrdinou Otázek Václava Moravce. Nakonec jen předělal klimatizaci ve sněmovně a hlasovací zařízení a sněmovní zaměstnance oblékl do uniforem.

Poslední věcí, kterou Vlček ve funkci udělal, bylo přijetí slibu od poslance Daniela Reisiegela, který míří do kolegia Nejvyššího kontrolního úřadu. Tím také končil Reisiegelův poslanecký mandát. Místo něj nastoupí do sněmovny náhradnice advokátka Klára Slámová. Slámová již dříve vystoupila z ODS a kandiduje ve sněmovních volbách jako jednička v Praze za stranu Jany Bobošíkové Suverenita.

Miloslav Vlček

se narodil 1. února 1961 v Konici na Prostějovsku. Pracoval jako traktorista, později se stal ekonomem v zemědělském družstvu Ludmírov a před vstupem do politiky pracoval na finančním úřadě v Konici. V 80. letech byl členem KSČ, v roce 1993 vstoupil do ČSSD - od června 1996 byl poslancem a od 14. srpna 2006 předsedal Poslanecké sněmovně.

V listopadu 2008 napsaly Hospodářské noviny (HN), že městečko Konice získalo díky Vlčkovi, který se tam narodil, luxusní fotbalový stadion. Dotaci 35 milionů korun ze státního rozpočtu v roce 2006 Vlček podle HN pomohl vylobbovat na ministerstvu financí, které tehdy řídil jeho stranický kolega Bohuslav Sobotka. Konice, která hrála pouze krajskou soutěž a v té době neměla ani kanalizaci, získala stadion s unikátním umělým trávníkem, vyhřívanými střídačkami a automatickým zavlažováním. 

Loni v červnu se Vlček distancoval od chování Jana Kavana, Vladimíra Laštůvky a Heleny Opolecké, kteří se během cesty evropské parlamentní delegace na Blízký východ v pásmu Gazy, které se Vlček zúčastnil, setkali se zástupci radikálního hnutí Hamas. Kavan, Laštůvka a Opolecká se cesty delegace od 7. do 13. června účastnili jako doprovod a podle Vlčka delegaci opustili svévolně a neinformovali ho o tom. Vlček posléze s Kavanem, Laštůvkou i Opoleckou ukončil spolupráci.

  • Miloslav Vlček a Jiří Paroubek autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1595/159401.jpg
  • Miloslav Vlček v pásmu Gazy autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/921/92037.jpg