Strana zelených zahájila ostrou kampaň - podpořil je Hanák i Havel

Praha – Strana zelených odstartovala necelé čtyři týdny před volbami do Poslanecké sněmovny ostrou část volební kampaně. „Nenechali jsme se nikým a ničím koupit, dokázali jsme se sjednotit,“ hřímal na náměstí Míru předseda strany Ondřej Liška. Strana prý nabízí také moderní program, na kterém spolupracovala s předními ekonomy. Zeleným hrozí po čtyřech letech ve sněmovně i ve vládě cesta zpět mezi neparlamentní strany. Liška ale své příznivce uklidňoval, že průzkumům veřejného mínění nevěří.

Na náměstí dorazilo asi dvě stě lidí, zelené přišli podpořit například režiséři Břetislav Rychlík a Olga Sommerová, herec Tomáš Hanák a gayaktivista Jiří Hromada. Přímo na pódiu vystoupila další dlouhodobá podporovatelka zelených, sběratelka a mecenáška umění Meda Mládková. Přečetla zdravici exprezidenta Václava Havla, podle kterého mají zelení recepty na problémy, které zemi tíží, jako je špatné zacházení s krajinou nebo vidiny rychlého zisku vítězící nad dlouhodobými zájmy.  

Na jevišti postaveném před schody do kostela svaté Ludmily se představili lídři zelených ve všech krajích. Exministr životního prostředí Martin Bursík, kterého Liška vystřídal v čele zelených po debaklu v loňských evropských volbách, vysvětlil, že kandiduje v Ústeckém kraji, protože chce zabránit prolomení těžebních limitů na Mostecku. Nejstarší a podle Liškových slov také nejvitálnější kandidátka zelených - socioložka Jiřina Šiklová zdůraznila, že se chce zasazovat o práva žen a začleňování starých lidí do společnosti.   

Video Brífink Strany zelených
video

Brífink Strany zelených

Ačkoli zeleným nedávají průzkumy veřejného mínění velké šance, vyjmenoval Liška podmínky, které si strana bude klást při případné povolební vládní spolupráci. Vedle balíku protikorupčních opatření chtějí zelení do roka od voleb prosadit reformu justice, pro ochranu životního prostředí žádají pevné místo ve vládě. Nepřekročitelnými prioritami jsou pro zelené i proevropská politika, ochrana menšin a investice do vzdělávání.