Vyřešení sporu o pozemky pro D11 se zase odkládá

Praha - Vláda dnes odložila definitivní tečku za sporem o pozemky pro dostavbu dálnice D11 u Hradce Králové. Jak na tiskové konferenci uvedl premiér Jan Fischer, důvodem je spor o poslední pozemek o rozloze 1 000 m2. Pozemek vlastní napůl statkářka Ludmila Havránková a její sestra Jaroslava Štrosová.

Většina smluv se statkářkou Havránkovou je podle premiéra parafována a připravena k podpisu, posledních sporných 1 000 m2 si prý musí vyřešit obě ženy mezi sebou. „Máme před sebou téměř vyřešený problém,“ uvedl premiér. Dodal však, že dohoda platí pouze v případě, že spory jsou vyřešeny na 100 procent.

Podle právníka farmářky Pavla Černohouse si ale stát musí problém se sestrou Havránkové vyřešit sám. „Paní Havránková nebude státu či Ředitelství silnic a dálnic dělat agenta pro získání pozemku,“ řekl Černohous. Premiér přitom naznačil, že za komplikacemi vězí právě nedořešené dohody se Štrosovou.

Video Brífink po jednání vlády
video

Brífink po jednání vlády

Farmářka Havránková podle Černohouse již několik let upozorňovala zástupce státu na to, že jeden pozemek vlastní společně se sestrou a že by se sestrou měli začít včas jednat. „Podle mých informací se sestrou začali jednat před několika týdny a posudek a návrhy smluv jí doručili minulý čtvrtek,“ uvedl.

Kauza pozemků se vleče 16 let

Hlavní vyjednávač z Úřadu vlády Michal Frankl dnes břímě dalšího jednání vzal na stát. „Budeme s paní Štrosovou dále jednat,“ řekl. Frankl odhadl, že problém by mohl být vyřešen spíše v horizontu dnů než týdnů. Takzvaná kauza Havránková se vleče už 16 let. Dálnice proto zatím končí tři kilometry před Hradcem Králové. Dohoda státu s farmářkou spočívá v tom, že Havránková za své tři hektary na trase D11 dostane od státu jiné tři hektary. Dalších 130 hektarů státních pozemků dostane selka do pronájmu.