Podepsáno: Technologie pro sčítání lidu dodá statistikům HP

Praha - Český statistický úřad podepsal smlouvu s vítězem tendru na generálního dodavatele informačních technologií pro sčítání lidu, které se bude konat příští rok na jaře. Vítězem veřejné soutěže je společnost HP a hodnota kontraktu je 462 milionů korun bez DPH. Podpis smlouvy měl zhruba čtyřměsíční zpoždění, protože výběr firmy zkoumal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Nakonec rozhodl, že soutěž proběhla v pořádku.

Společnost HP se Českému statistickému úřadu zaručila, že všechny potřebné IT aplikace a služby stihne i přes zpoždění zajistit v původním rozsahu, a že termín sčítání lidu tak nebude nijak ohrožen. „Učinili jsme všechno možné pro to, abychom dohnali zpoždění čtyř měsíců, a předpokládáme, že do konce letošního roku budou všechny úkoly splněny tak, abychom se dostali do schváleného harmonogramu,“ řekl po podpisu smlouvy místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal. Stejná zůstane i původní cena.

Na dohnání zpoždění se prý již pracuje. „Přepracováváme harmonogram prací, abychom zpoždění stáhli co nejdříve,“ řekl generální ředitel společnosti HP Jan Kameníček. Nedostatek vhodných informačních technologií doposud způsoboval problémy například při zkušebním sčítání lidu, které nedávno skončilo. „V řadě případů jsme volili náhradní řešení, které nebylo úplně komfortní,“ řekl Jaroslav Kraus z ČSÚ. Nové zkušební sčítání k ověření dodaných technologií ovšem ČSÚ provádět nebude. Maximálně na přelomu roku ověří jejich informativní schopnosti.