United Airlines otestují o víkendu úsporný let

Minneapolis - Americké aerolinky United Airlines chtějí v sobotu otestovat dva úsporné lety mezi Spojenými státy a Evropou. Díky novému způsobu letu plánují snížit spotřebu pohonných hmot o 940 galonů, tedy 3 558 litrů, což odpovídá asi třem procentům pohonných hmot potřebných na oba lety. Úsporný let bude z Frankfurtu do Chicaga a zpět. Oba lety jsou pravidelné lety s platícími cestujícími. Komerční aerolinky obvykle při letu zůstávají v přesně stanovené výšce. United Airlines chtějí měnit výšku letů až o 3 000 stop, tedy 915 metrů.

Piloti tak spálí méně paliva, protože nebudou potřebovat palivo na to, aby udrželi letadlo v přesně stanovené výšce, ale budou si moci vybrat nejlepší výšku v závislosti na větru a dalších podmínkách, řekl kapitán a výkonný ředitel oddělení technologie a testování letů Joe Burns. U letů na krátké vzdálenosti se tato úprava neprojeví. Přináší však úsporu u letů v délce trvání osm až deset hodin.

Let má být naplánován za pomoci počítačového systému plánování letu, který najde nejlepší trasu, výšku a rychlost v závislosti na větru a váze letadla, která se během letu mění podle spotřebovaného paliva. Další změny zahrnují i naplnění nádrží na pitnou vodu podle počtu cestujících a doby letu, místo jejich automatického plného naplnění.

Let povolil americký Federální úřad pro letectví (FAA) i úřady pro letectví v Kanadě a Evropě. Jediným problémem, který brání aerolinkám tento způsob letů využívat pravidelně, je, že může ztížit práci řídícím letového provozu, kteří musí udržovat minimální vzdálenost mezi letadly.