Věznice se snaží vylepšit kontakt dětí s rodiči za mřížemi

Praha – Roky strávené za mřížemi mají odsouzené zločince napravit, bohužel však také mnohdy zpřetrhají vztahy s jeho rodinou – hlavně s dětmi. Problém je v tom, že zaběhlá pravidla povolují jen krátké návštěvy a přímý kontakt uvězněného rodiče a dítěte nedovolí. Vězeňská služba vysvětluje přísná pravidla tím, že děti často bývají využívány jako doručovatelé nepovolených zásilek. Část českých věznic se i přesto snaží zaběhnutou praxi změnit a kontakt odsouzených rodičů s dětmi vylepšit.

Ve většině věznic probíhají návštěvy dětí u uvězněných rodičů stejně jako jakákoliv jiná setkání v nápravných zařízeních. I děti mají za zády hlídku. Rodiče se nesmí dotknout. Nové projekty se to však snaží změnit. Jeden takový mají třeba ve věznici v Rýnovicích. Třikrát do roka mohou odsouzení se svými rodinami strávit téměř celý den. Připraví pro své blízké jídlo a tráví čas ve volnější atmosféře. Program ale funguje zatím jen pro věřící vězně. Povinnou součástí dne je i přednáška o rodině nebo financích.

„Hlavním cílem projektu je, aby odsouzení pochopili zodpovědnost za rodinu nejen během výkonu trestu, ale hlavně po výstupu z výkonu trestu,“ popsala motivy, které k tomu vedly, mluvčí rýnovického vězení Monika Králová.

Video Reportáž Zuzany Tvarůžkové
video

Reportáž Zuzany Tvarůžkové

Změnit se musí i chování ostrahy vůči dětským návštěvníkům. „Tak, aby uměla zacházet i s dětmi, které přicházejí za svými rodiči, aby ty děti nebyly traumatizovány,“ popsala Anna Šabatová, předsedkyně Českého helsinského výboru, který se zabývá ochranou lidských práv.

Vězni k dětem mnohdy nesmějí ani při kontaktní návštěvě

I když se některé věznice snaží zaběhnutou praxi změnit, jinde vězni stále k dětem nesmí, a to i na návštěvách, které se honosí označením kontaktní. Takových případů vysledoval helsinský výbor v roce 2009 hned několik. Podle vězeňské služby je to především proto, že se objevují případy, kdy dítěti jiný dospělý podstrčí drogy nebo mobilní telefon.

„Samozřejmě snahy odsouzených a bohužel i jejich rodin pronést nepovolené předměty tu jsou, a proto musíme důkladně prohlédnout i děti,“ upozornila Králová. Některým vězňům proto ředitelé věznic povolují jen bezkontaktní návštěvy.

Tresty v nápravných zařízeních v Česku si v současnosti odpykává zhruba 22 tisíc odsouzenců. Běžných věznic je v zemi asi 25, další desítka slouží jako vazební věznice.