Aviatická pouť se těšila rekordní návštěvnosti

Pardubice – Letošní dvacátý ročník Aviatické pouti navštívilo o víkendu téměř 40 tisíc lidí. Proti loňsku je to zhruba dvojnásobek, řekl předseda pořádajícího Sdružení Aviatické pouti Jaroslav Janda. Pro diváky se organizátorům podařilo také shromáždit rekordní zhruba stovku letadel. Aviatická pouť nabídla průřez historií letectví za posledních sto let. Na letošek také připadá výročí prvního vzletu pardubického průkopníka aviatiky Jana Kašpara v roce 1910.

„V sobotu přišlo téměř 20 tisíc návštěvníků, dnes asi 18 tisíc. Minulý rok jsme byli asi na polovině a ani předtím jsme takové návštěvnosti nedosáhli,“ řekl nadšeně Janda. Letecký program byl letos poprvé sestaven ve formě velkoprostorového divadelního představení s mnoha obrazy. Kromě stovky letounů účinkovalo kolem 300 herců v dobových kostýmech a uniformách a také asi 100 historických automobilů.

Doprava ve městě byla ochromená

„Přiletěla všechna domluvená letadla a letecký program byl mimořádný. Některé stroje na leteckých dnech dosud nikdy nelétaly,“ řekl Janda. Do Pardubic se po mnohaletém úsilí podařilo konečně dostat například Messerschmitt Bf 109 z druhé světové války.

Nepříjemností pro návštěvníky byla téměř permanentní dopravní zácpa a velmi obtížné parkování, zvláště v sobotu. Zároveň se totiž sešlo konání dětského dne na závodišti a Aviatická pouť na vedlejším letišti. „Podcenili jsme první den také potřebný rozsah občerstvení,“ přiznává Janda.