Fejk za TOP 09 v komunálních volbách kandidovat nebude

Praha - Pražská organizace TOP 09 s někdejším ředitelem zoologické zahrady Petrem Fejkem v podzimních komunálních volbách nepočítá. V minulých dnech se v médiích spekulovalo, že TOP 09 mohla Fejkovi nabídnout, aby se stal v Praze jejím volebním lídrem. Podle předsedy pražské organizace TOP 09 Františka Laudáta ale ve skutečnosti Fejk přišel s návrhem své kandidatury za TOP 09 sám. Bývalý ředitel pražské zoo ale takové tvrzení odmítl.

„Forma, jakou se nabízí, je neuvěřitelná,“ řekl Laudát. Podle něj první místopředseda strany Miroslav Kalousek dostal od Fejka e-mail, který nabízel, že by jeho pisatel za TOP 09 kandidoval na pražského primátora. Zřejmě kontaktoval i média, protože Laudáta se vzápětí začali na Fejka ptát novináři. V sobotu Mladá fronta Dnes napsala, že představitelé TOP 09 řediteli České národní budovy v New Yorku Fejkovi nabídli, aby se na podzim stal jejich volebním lídrem. Strana podle Laudáta už případ prý dál řešit nebude.

Fejk: Nikdy jsem se straně TOP 09 ani jiné politické straně nenabízel

Fejk dnes ale v krátkém vyjádření, které ČTK zaslal elektronickou poštou, Laudátova slova odmítl: „Prohlašuji tímto, že jsem nikdy straně TOP 09 ani jiné politické straně nenabízel svou kandidaturu v rámci žádných voleb, že jsem tedy nikdy nikomu nenabízel svou kandidaturu na funkci primátora hlavního města Prahy. Zároveň prohlašuji, že jsem žádnému novináři neposkytl v této věci žádné jiné informace než toto prohlášení.“

Pražská TOP 09 přesto hledá nové lídry do podzimních komunálních voleb. Pražský krajský výbor strany minulé úterý schválil zásadu, že poslanci a senátoři nemohou do zastupitelstev v hlavním městě kandidovat. Vedení strany nyní vyjednává s osobnostmi, které by TOP 09 v hlavním městě do voleb vedly.