Meteorologové varují: Nejdřív prudké bouřky, pak vlna veder

Praha – Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami, které budou hrozit v Čechách od odpoledne až do noci. Na některých místech budou doprovázené přívalovými dešti a kroupami, proto se můžou rozvodnit menší toky – hrozí zatopení sklepů a garáží. Zítra pak do Česka dorazí vlna veder, která vydrží na Moravě až do soboty. Potom by měla přijít  studená fronta a ochladí se na 20 až 25 stupňů Celsia. Vlna velmi teplého počasí přišla po nadprůměrně deštivém a studeném květnu.

V pátek může být podle Českého hydrometeorologického ústavu až 34 stupňů ve stínu, mohly by tak padnout teplotní rekordy. Ve čtvrtek by se teploty měly pohybovat v rozmezí 29 až 33 stupňů. Pro zítřek eviduje pražské Klementinum teplotní rekord z roku 1937, kdy rtuť teploměru vystupala na 33 stupňů Celsia. Pro pátek platí rekord ještě o půl stupně vyšší.

Kvůli vedrům doporučují odborníci zvýšit konzumaci neslazených nápojů bez kofeinu a před sluncem se chránit opalovacími krémy a pokrývkou hlavy. Lidé by také měli omezit fyzickou zátěž v poledních a odpoledních hodinách a nenechávat delší dobu na přímém slunci děti a zvířata.

Video Předpověď počasí pro nejbližší dny
video

Předpověď počasí pro nejbližší dny

Dny, kdy teplota překročí 30 stupňů Celsia, označují meteorologové jako tropické, většinou se však takto teplé dny vyskytnou už v květnu. Tropická noc je pak taková, kdy rtuť teploměru neklesne pod 20 stupňů, první tropickou noc v tomto roce přitom meteorologové zaznamenali právě dnes v Holešově na Kroměřížsku.